Te 8.00 was de brug over de Rijn in eigen handen; de uit de Haagse Schouw verdreven Duitse troep nestelde zich in een boerderijcomplex tussen Haagse Schouw en Valkenburg. Het detachement van de Kaderopleiding van het Westfront bleef bij De Vink tot 19.15 en trok toen op bevel van C.-Westfront naar Leiden terug, terwijl de omgeving van Haagse Schouw door depottroepen en later door eenheden van III Div. bezet bleef. Door 4 R.I. werden aanvallen tegen het vliegveld uitgevoerd, die geen succes hadden. Toen echter III-2 R.A. van 8.30 tot 12.00 uit de duinen bij Katwijk het veld onder vuur nam, trokken de Duitsers zich terug op het dorp Valkenburg, waar zij zich verschansten. Zoals eerder vermeld, werd III Div. naar het zuiden verplaatst. Van 1 R.I., op weg van Lisse en Sassenheim naar Rijnsburg en Warmond, werd op het bericht dat parachutisten geland zouden zijn bij Noordwijk aan Zee, de 3e Sectie van 3-1-1 R.I. naar het duinterrein ten noorden van deze plaats gezonden. De sectie kreeg aanvankelijk vuur van het Bewakingsdetachement van 4 Res.G.C. bij N.O.R.A., doch versterkte dit detachement daarna tot 14.30, op welk tijdstip zij op last van C.-l R.I. naar Sassenheim terugkeerde. Van het detachement bij N.O.R.A. kwamen bij herhaling berichten binnen omtrent vijand, die zich in de nabijheid zou bevinden, doch deze waren onjuist. Bezien wij nu de overige lotgevallen van 4 Res.G.C. Van de sectie bij pl. 76 valt niets bijzonders te vermelden. De sectie te Noordwijk aan Zee werd bij herhaling verontrust door onjuiste berichten omtrent vijand. Deze sectie kon door eigen waarneming berichten door geven omtrent landing van Duitse vliegtuigen op het strand tussen Katwijk en Scheveningen en de landing van parachutisten. Het detachement te Katwijk aan Zee (commandant en twee secties) kreeg in de morgen van 10 Mei opdracht van de Groepscommandant, stelling te nemen aan de noordzijde van de sluizen, teneinde deze te beveiligen. In de namiddag werd deze opdracht ingetrokken, doch later opnieuw gegeven. De sectie bij de Wassenaarse Slag werd des morgens onmiddellijk in de strijd betrokken. Van deze sectie stond op 10 Mei na 3.00 een groep aan de kust bij het uiteinde van de Wassenaarse Slag in de daar aangelegde gevechtsopstelling, terwijl de beide andere groepen waren opgelost in wachten en patrouilles langs het strand en in de duinen. De sectiecommandant bevond zich ongeveer 1 km landin waarts aan de Wassenaarse Slag. Te ongeveer 6.45 landden 15 Duitse transportvliegtuigen op het strand, even ten noorden van de Wassenaarse Slag 1), waarvan er zes weder het luchtruim kozen. De commandant van de daar in stelling liggende groep telefoneerde nog om 24 Deze landing was het gevolg van de onmogelijkheid om het vliegveld Valkenburg nog verder te gebruiken.

NIMH | 1961 | | pagina 40