hulp, doch de sectiecommandant was niet in staat die te geven. De groep werd spoedig omsingeld en gevangen genomen door de ongeveer 200 Duitsers, die met de vliegtuigen waren vervoerd. Deze drongen ter weerszijden van de Wassenaarse Slag in oostelijke richting op. De Nederlandse sectiecommandant, die enig personeel had weten te verzamelen, rukte eerst tegen de vijand op doch moest spoedig terugtrekken naar de vlakte bij het meer oostelijk gelegen hotel Duinoord, waar hij opnieuw stelling nam; enkele van zijn mannen vloeiden terug op Wassenaar. De Duitsers verdwenen echter in de duinen en lieten de Nederlandse troep ongemoeid. Deze kreeg te ongeveer 15.00 opdracht van C.-l R.H.M. te Wassenaar, zich te voegen bij het Mitrailleureskadron van het regiment, dat zich te Rijksdorp (oostelijk einde van de Wassenaarse Slag) bevond. Het gros van 1 R.H.M. bevond zich op dat tijdstip te Wassenaar, waarheen het Mitrailleureskadron te 16.00 eveneens werd verplaatst. Te Wassenaar was eveneens het kort vóór de oorlog uit Soesterberg verplaatste Luchtvaartbedrijf ondergebracht en het detachement Wassenaarse Slag kreeg opdracht, in samenwerking met het Mitrailleureskadron dit bedrijf te beveiligen tegen parachutisten in de duinen. Te 18.00 kreeg het bevel, zich te melden bij een luitenant van 3-II-1 R.I. en het bezette, tezamen met een sectie tirailleurs en een sectie mitrailleurs van 1 R.I., in de loop van de avond volgens opdracht de Water toren, waar het tot 14 Mei is gebleven. Zoals hiervóór is vermeld, had C.-Westfront te 5.30 een deel van de kader opleiding naar Leidschendam gezonden naar aanleiding van een bericht, dat para chutisten aldaar waren geland. Het detachement, sterk een adjudant-onderofficier, twee sergeanten en negen tien korporaals, reed per autobus daarheen en vernam, dat de parachutisten te Voorburg waren geland aan de Vliet, nabij de rijksweg naar Utrecht1). Het detachement verliet de autobus vóór de spoorwegovergang en ging te voet langs de oostelijke Vlietoever voorwaarts tot het 250 m voorbij de spoorweg in contact kwam met vijand in de boerderij de Harnaard. Deze behoorde tot een groep parachutisten bestemd voor de vermeestering van het vliegpark Ypenburg, die waren neergekomen tussen Rijswijk en Voorburg. In het vuurgevecht dat onststond, sneuvelde een korporaal en werden de com mandant en twee onderofficieren gewond, waarvan er een zwaar gewond in handen van de vijand viel. Het detachement trok een eindweegs terug en de commandant vernam, dat er infanterie te Leidschendam was aangekomen. Hij begaf zich - hoewel gewond - daarheen en trof een luitenant met twee secties grenadiers aan, waarvan een sectie met hem mede werd gezonden. Teruggekeerd bij Voorburg werd contact verkregen met een detachement politietroepen uit 's-Gravenhage bij de Gasfabriek (500 m ten noorden van de 25 Het terrein ten oosten van de Vliet aldaar behoort tot de gemeente Leidschendam, al ligt het ter hoogte van Voorburg.

NIMH | 1961 | | pagina 41