Vliet). Daarna werd de boerderij Harnaard aangevallen, die daarop door de Duit sers werd verlaten. Een korporaal werd gewond, doch de zwaar gewonde Neder landse sergeant werd in de boerderij aangetroffen. In de omgeving werden twee Duitsers gevangen genomen. Het detachement van de kaderopleiding, dat zijn taak goed had uitgevoerd, keerde vervolgens op last van C.-Westfront naar Leiden terug. Intussen had C.-Westfront met een sectie van II Dep.Inf. de Wilhelminabrug (ten oosten van Leiden over het Rijn-Schiekanaal) doen bezetten, terwijl C.-Groep Leiden te 4.00 C.-IV Dep.B.A., tevens Kantonnementscommandant, had gewaar schuwd, die onmiddellijk Leiden aan de westkant had doen afsluiten en een sterke patrouille (1 wachtmeester en 25 man) naar de Haagse Schouw had gezonden. Deze laatste keerde in de namiddag met verliezen terug. In de loop van de 10e Mei had C.-II Dep.Inf. de leiding in de omgeving van de Haagse Schouw, terwijl te Katwijk, Rijnsburg en Oegstgeest door onderdelen van IV Dep.B.A. beveiligende opstellingen Werden ingenomen. De Duitsers handhaafden zich met een sterke groep in Valkenburg, terwijl een kleinere groep van de Wassenaarse Slag uit de omgeving verontrustte. Het vliegveld Valkenburg, dat door in brand geschoten vliegtuigen en door drassige bodem niet meer bruikbaar was, werd te 17.30 door eenheden van 4 R.I. bezet. Toen een aldaar met Nederlandse en Duitse gewonden aangetroffen Duitse officier van gezondheid mededeelde, dat het vliegveld de volgende morgen zou worden gebombardeerd, liet C.-4 R.I. het door zijn troepen ontruimen. Een plan, om in de vroege morgen van 11 Mei met drie bataljons door de duinen op te rukken naar de Wassenaarse slag teneinde in samenwerking met een uit 's-Gravenhage oprukkend bataljon de Duitsers aldaar onschadelijk te maken, mislukte door onvoldoende coördinatie van de opmars der drie bataljons en als gevolg van andere oorzaken. Evenmin gelukte het de volgende dagen aan de troepen van I L.K. de vijand uit Valkenburg te verdrijven door aanvallen uit de richting Katwijk en uit de duinen, niettegenstaande op het dorp artillerievuur werd afgegeven. Wel werd door de opmars van 1 R.I. over de Haagse Schouw naar Wassenaar de weg van Haagse Schouw naar 's-Gravenhage vrijgemaakt, doch de aanwezigheid van vijand te Valkenburg en aan de Wassenaarse Slag noodzaakte tot het handhaven van een afweerfront, dat vele troepen bond. Teneinde te Leiden de bevelvoering in één hand te krijgen, wees C.-Westfront, na overleg met de Commandanten van II Dep.Inf. en IV Dep.B.A., C.-Groep Leiden als stadscommandant aan, die belast werd met de beveiliging en de hand having van orde en rust. Deze deed met de te Leiden nog beschikbare Depot- en andere eenheden langs de singelgrachten (de oude stadswallen) de toegangsbruggen openzetten of versperren en bewaken. Voor verdediging van de noordhelft van de stad wees hij onderdelen van II Dep.Inf., voor de zuidhelft onderdelen van IV Dep.B.A. aan. Wachten werden geplaatst, patrouilles gelopen en stoottroepen aangewezen. 26

NIMH | 1961 | | pagina 42