C.-Westfront had overigens geen commando in de acties, die werden uitgevoerd tegen de Duitse troepen. Op 11 Mei (zie schetskaart nr 4) kwamen, als gevolg van bevelen van de O.L.Z., te Leiden aan een regiment infanterie (gevormd uit Staf - 20 R.I. en drie bataljons, resp. van 16,20 en 21 R.I.) alsmede een Batterij 15 cm hw., allen afkomstig van het Veldleger. Deze troepen werden op last van C.-Vg.Holland naar 's-Gravenhage doorgezonden. Op 12 Mei te 9.00 ontving C.-Westfront bericht, dat 1 R.H.M. zich bij hem zou melden in afwachting van nadere orders. Het regiment kwam te 12.30 aan en werd ondergebracht. Een peloton zw. mitr. overmeesterde de bemanning van twee bij Koudekerk gelande vliegtuigen. Op 13 Mei te 6.45 werd het regiment door C.- Vg.Holland naar 's-Gravenhage aangetrokken. C.-Westfront ontving opdracht, aan C.-Groep Haarlem te bevelen, door de depots ten noorden van Leiden zoveel mogelijk infanteriebataljons te doen vormen, hetgeen hierin resulteerde, dat slechts één bataljon kon worden gevormd. Op 12 Mei ontstonden moeilijkheden met de watervoorziening te Leiden daar te Valkenburg een der drie aanvoerbuizen was stukgeschoten door het artillerievuur. Het gelukte echter, de watervoorziening te regelen. Op 13 Mei werd, in verband met een mogelijke Duitse aanval door Rotterdam naar het noorden, een pantserafweerfront gevormd (zie schetskaart nr 5) van Loos duinen over Delft en Zoetermeer naar Leiderdorp (oost van Leiden). Hierin wer den Depottroepen en eenheden van I L.K. geplaatst, waarmede C.-Westfront geen bemoeienis had. Wel vernam hij van C.-Groep 's-Gravenhage, dat deze in dat front met een commando was belast en onder bevel van C.-I Div. trad. Van die Groep bleef slechts Res.Gr.C.J. (min twee secties) te Terheiden bij het Westfront behoren en van Groep Leiden slechts de sectie Noordwijk en het Detachement N.O.R.A. van 4 Res. G.C. Een verdere hergroepering, waarbij C.-II Dep.Inf. onder bevel van C.-III Div. zou komen, C.-Groep Leiden bij de Staf van III Div. zou worden ingedeeld, C.-IV Dep.B.A. weder stadscommandant zou worden met de Chef Staf van Groep Leiden te zijner beschikking, is door de capitulatie op 14 Mei niet meer uitgevoerd. Op 14 Mei te 13.30 gaf C.-Westfront aan de Groep Alkmaar de bevelen door, waarbij de Commandant van die Groep ter beschikking werd gesteld van C.-III Dep.Inf., die een Noordfront moest inrichten van fort Velsen naar het IJsselmeer, welk front in de Groep Haarlem en de Positie IJmuiden zou worden voortgezet. Te 14.30 gaf hij opdracht aan C.-Groep Haarlem voor het vormen van een front op de zuidoever van het Noordzeekanaal, zoals reeds bij Groep Haarlem is mede gedeeld, waarvoor 7 Dep.Bat. (ongeoefend) en 34 Res.G.C. ter beschikking waren. Ook C.-Positie IJmuiden kreeg de opdracht voor het bezetten van zijn noordfront. C.-Westfront bleef overigens onkundig van de aanleiding tot deze maatregelen. Te 17.30 ontving hij mededeling, dat de wapenen moesten worden neergelegd. Vermeld zij nog, dat bij C.-Westfront op 10 Mei 28 krijgsgevangenen, waaronder een officier, waren aangevoerd, die naar de Ripperdakazerne te Haarlem waren overgebracht. 27

NIMH | 1961 | | pagina 43