In samenwerking met het detachement te Terheiden en jagers uit Monster werd het terrein langs de kust afgezocht naar vijand. In de avond te 20.00 kwam te Kijkduin aan de 4e Compagnie van 2 Dep.Bat., die was opgerukt uit 's-Gravenhage en tijdelijk onder bevel van C.-R.Gr. stond. Deze compagnie vertrok op 11 Mei te 6.00 wederhet terrein en de omgeving waren toen vrij van vijand. Te Ter heiden was de gang van zaken als volgt. Nadat het overvliegen van een groot aantal vliegtuigen was waargenomen, daalden zichtbaar uit Terheiden, te 4.45 ongeveer zes Duitse vliegtuigen op het strand ten noorden van pl. 110; hiervan stegen er drie weder op. De compagniescommandant deed door zijn detachement een front naar het noorden innemen. Te ongeveer 8.00 werd een Nederlands vliegtuig afgeschoten; het stortte brandend in zee. Een sectie zw.mitr. van II-R.J. uit 's-Gravenzande werd bij het detachement ingedeeld. Te ongeveer 11.00 werd een gezamenlijke actie ingezet n.l. door een sectie uit Ter heiden naar het noorden, een sectie uit Kijkduin naar het zuiden en een afdeling van I-R.J. uit het oosten. Bij deze opmars werd de sectiecommandant van het Detachement Terheiden door vuur van het onderdeel van I-R.J. gedood. Te 12.00 bleek, dat zich bij paal 110 geen vijand meer bevond, waarna in de namiddag de secties weder op Terheiden en op Kijkduin terugtrokken; bij paal 110 werd een groep achtergelaten. Te 15.00 werden als gevolg van daartoe bekomen orders een sectie tirailleurs en een sectie zw.mitr. uitgezonden naar Het Woud. Deze seclies geraakten ten noor den van Monster in vuurgevecht met Duitsers, die zich 750 m ten oosten van Ter heiden bevonden. Het gelukte hen te verdrijven, waarbij een soldaat gewond en een burger gedood werden. Van een uit Duitse gevangenschap ontsnapte soldaat werd vernomen dat het 60 Duitsers betrof, die zich aanvankelijk naar Terheiden hadden willen begeven, doch daarvan hadden afgezien toen dit bezet bleek. De compagniescommandant verzocht aan C.-R.J. te Naaldwijk en later aan C.-Dep.kustartillerie te 's-Gravenhage om versterking, die hem echter niet kon worden gegeven. Daar ten noorden, oosten en zuiden van Ter heiden vijand was vastgesteld, liet hij zijn detachement zich naar alle zijden ter verdediging inrichten. Op 11 Mei deed hij wederom door een sectie uit Ter heiden naar het noorden en een sectie uit Kijkduin naar het zuiden het terrein doorzoeken tot pl. 110, waarna deze eerst oostwaarts tot de straatweg trokken en vervolgens terugkeerden naar hun standplaatsen. Des avonds te 21.00 werd het detachement versterkt met een sectie van 1-I-R.J. I-R.J. was op 10 Mei uit Monster naar het noorden opgerukt, terwijl 1-2 R.A. uit Naaldwijk naar 's-Gravenhage-west was verplaatst. Door de zorg van de detachementscommandant werden de van I-R.J. te Mon ster achtergebleven militairen belast met het verwijderen van uniformen en 30

NIMH | 1961 | | pagina 46