bezuiden den Haag, laagvliegend, zijn doel te bereiken. Hij moest ver zuidelijk uithalen en nabij de Nieuwe Waterweg kwam het vliegtuig terecht tussen een groot aantal door jachtvliegtuigen beschermde Duitse bommenwerpers. Het werd aan gevallen en verweerde zich hevig met de beide mitrailleurs tot een der motoren en een olietank door vijandelijk vuur werden vernield. De vlieger zag kans, op de Nieuwe Waterweg te landen en het toestel op het strand bij Rozenburg te zetten. (Zie verder bij Positie Hoek van Holland). In de namiddag van 10 Mei werd de 7e Compagnie van Dep.Bat.Jagers ter beschikking van C.-G.B.Gr. gesteld. Deze compagnie werd belast met het door zoeken van een strook duinterrein ten noordoosten van Scheveningen. Vervolgens moest zij in de rand van Scheveningen stelling nemen in verband met berichten omtrent opmars van parachutisten door de duinen. In de loop van 10 Mei werd G.B.Gr. (min 2) versterkt met het Mitrailleur eskadron van 3 R.H. (van I L.K.). Alvorens de verdere gebeurtenissen te beschrijven zij medegedeeld dat, behalve in de omgeving van Ypenburg en Ockenburg, Duitse parachutisten of transport vliegtuigen met troepen waren geland nabij Monster, 's-Gravenzande, Staal duinen (ten oosten van Hoek van Holland), op het eiland Rozenburg en op ver schillende plaatsen ten zuidoosten van Delft bij de rijksweg naar Rotterdam. De depottroepen te Delft hadden zich daartegen verdedigd en deelgenomen aan aanvallende acties. De zuidelijke Maasoever en het Noordereiland te Rotterdam waren bezet door Duitse troepen, die bovendien de noordelijke toegang tot de bruggen in bezit hadden. Versterkingen voor de Nederlandse bezetting van Rotterdam waren in opmars. In de ochtend van 11 Mei was de toestand als volgt Te Loosduinen, op het hulpvliegveld Ockenburg en daartussen stonden troepen van I Div. en Depotonderdelen, onder bevel van C.-R.Gr., in contact met de Duitsers die zich hadden verzameld in het bosterrein van het landgoed Ockenrode. Te Delft, Rijswijk en op het vliegpark Ypenburg bevond zich een gevechtsgroep onder bevel van C.-I Div., bestaande uit troepen van I en III Div. en Depot troepen. Te Wateringen was de Staf van Groep 's-Gravenhage gelegerd met 4 en 6-13 Dep. Bat. en een sectie zw. mitr. van I-R.J. Te Naaldwijk bevond zich nog de Staf van R.J. met 48 C.Pag., 48 Bt. 6 veld, 48 C.Mr. en bovendien het uit 's-Gravenzande aangetrokken II-R.J. In 's-Gravenhage waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen terwijl in de noordoostrand een duinstelling was betrokken als beveiliging tegen de bij Wassenaar aanwezige Duitse parachutisten, die in opmars naar 's-Gravenhage zouden zijn. Op 11 Mei hadden de volgende verplaatsingen en acties plaats (zie schetskaart nr 4). 32

NIMH | 1961 | | pagina 48