Door de troepen uit Delft, Rijswijk e.o. werd een aanvallende actie uitgevoerd in de richting Rotterdam, teneinde de weg naar Rotterdam vrij te krijgen. Hiertoe was ook C.-R.J. met de onderdelen uit Naaldwijk, behalve II-R.J., aangetrokken1). Deze actie kwam op 11 Mei niet veel verder dan de zuidrand van Delft met enige vooruitgeschoven bezette punten. Bij Loosduinen werd druk uitgeoefend op de Duitse troepen op het landgoed Ockenrode. Deze Duitsers hebben tenslotte - zoals later is gebleken - draadloos contact weten te krijgen met hun bevelhebber in Duitsland en opdracht ontvangen, Rotterdam aan de noordzijde af te sluiten. Zonder dat dit onmiddellijk door de naburige Nederlandse troepen werd bemerkt, verheten de Duitsers het landgoed Ockenrode in de nacht van 11 op 12 Mei en trokken zij in de richting Wateringen, waar zij zich meester maakten van een aantal autobussen uit de Vios-garage aldaar, waarna de tocht werd voortgezet naar Overschie. In het voorbijgaan werd een aanval gedaan op het stafkwartier van de Groep 's-Gravenhage te Wateringen met de bedoeling, de Staf gevangen te nemen en mede te voeren, hetgeen echter mislukte tengevolge van de waakzaamheid en de ter plaatse getroffen veiligheidsmaatregelen. Te Wateringen was in de nacht van 11/12 Mei de legering als volgt (zie de schets op blz. 34): in de St. Josephschool en het daarnaast gelegen Bondsgebouw legerde het personeel van het St.K. (met Vbd.A. en Troependetachement) en 6-13 Dep.Bat. (bestaande uit enige groepen tirailleurs en een sectie zw.mitr.) in de Mariaschool legerde 4-13 Dep.Bat. (bestaande uit twee zwakke secties tirailleurs, een sectie zw.mitr. en de 3e Sectie van 2-III-9 R.I. van III Div.); van de 2e Sectie-VII Zl.A.tl. legerde de helft (3 onderofficieren en 25 man) bij het noordelijk einde van de Ambachtsweg. De Commandant van de Groep 's-Gravenhage, luitenant-kolonel T. Beets, had goede veiligheidsmaatregelen genomen voor de nacht. Er waren wachten geplaatst bij het Dorpsplein, bij de Mariaschool en bij het staf kwartierde wegen waren ver sperd, patrouilles werden gelopen, een officier van piket was aangewezen en het niet op wacht zijnde personeel rustte gekleed met de wapens bij zich; de officieren leger den bij de troep. Op 12 Mei te 2.30 signaleerde de wacht bij het Dorpsplein vijand; zij opende het vuur, alarmeerde het stafkwartier en trok terug. De Groepscommandant zond terstond patrouilles uit langs, alsmede noord en zuid van de Herenstraat; hij zelf vergezelde een daarvan. Deze patrouilles geraakten in vuurgevecht en moesten terugtrekken tot bij het staf kwartier. Aldaar was behalve het personeel van het staf kwartier ook 6-13 Dep.Bat. in stelling gekomen en later rukte eveneens 4-13 Dep.Bat. volgens bevel van de Groepscommandant door de tuinen daarheen op. In dappere strijd kon de vijand hier worden tegengehouden, waarbij C.-6-13 Dep. Bat. en drie man sneuvelden, terwijl zeven militairen werden gewond. 33 x) II-R.J. werd naar Hoek van Holland gedirigeerd (zie bij Positie Hoek van Holland).

NIMH | 1961 | | pagina 49