Zoals eerder is medegedeeld, was op 10 Mei de Res.Gr.C. Grenadiers belasL met de bewaking van het Paleis „Het Huis ten Bosch", waar H.M. de Koningin en de Prinselijke Familie zich bevonden. Tegen 4.30 was een vijandelijk vliegtuig, dat laag over het Paleis vloog, onder vuur genomen door lichte mitrailleurs van de compagnie, waardoor de benzine tank werd geraakt en het vliegtuig brandend op het Malieveld neerstortte. Te ongeveer 11.30 van die dag vertrok de Koninklijke Familie naar het Paleis in het Noordeinde, waarheen ook Res.Gr.C.Gr. werd verplaatst om de bewaking te verzorgen. Nadat in de vooravond van 12 Mei de Prinselijke Familie onder gewapend escorte was vertrokken, werd op 13 Mei te 9.45 de compagniescommandant bij H.M. de Koningin ontboden. Zij deelde hem mede, dat Zij op advies van de O.L.Z. naar elders vertrok en dankte hem en zijn compagnie zeer bewogen voor de bewezen diensten. H.M. en Haar Gevolg vertrokken in auto's onder gewapend escorte. De kapitein en zijn mannen bleven in grote verslagenheid achter. Teneinde het vertrek niet te snel ruchtbaar te maken, verzocht de kapitein aan C.-Vg.Holland, de compagnie niet onmiddellijk een andere bestemming te geven. Te 20.30 werden na daartoe ontvangen bevel twee groepen aangewezen voor het begeleiden van een munitietransport van de Hembrug naar 's-Gravenhage. Op 14 Mei te 13.30 ontving de op het H.K.-Vg.Holland ontboden compagnies commandant opdracht, zijn compagnie onverwijld in autobussen te vervoeren naar de Nieuwe Maas ten oosten van Rotterdam, waar zij de rivier moest verdedi gen van Krimpen aan de IJssel tot Krimpen aan de Lek, waar aansluiting met pontonniers en torpedisten zou worden verkregen. Ten westen van Krimpen aan de IJssel bevonden zich (of zouden worden ge plaatst) troepen uit Rotterdam. De compagnie werd in vijf H.T.M. autobussen vervoerd over Voorburg, Leidschendam, Zoetermeer-Zegwaard en Gouda. Onderweg werden verschillende groepen opgepikt, afkomstig uit Rotterdam, dat inmiddels was gebombardeerd. Te Gouda vernam de kapitein dat de O.L.Z. het neerleggen van de wapens had bevolen. Hij keerde met zijn compagnie naar 's-Gravenhage terug waar hij op dracht kreeg, het Paleis Noordeinde weder te gaan bewaken. De compagnie werd op 15 Mei, na ontwapend te zijn, te 12.00 naar het Binnenhof verplaatst, vanwaar zij (zonder officieren) naar Rotterdam vertrok voor opruimings- en bergings werkzaamheden. e. POSITIE HOEK VAN HOLLAND Algemene gegevens (Zie Schetskaart nr 6) De Positie strekte zich uit van pl. 116.5 aan de kust tot de Brielse Maas. Zij stond onder bevel van kapitein-luitenant ter zee J. van Leeuwen die over de volgende middelen beschikte 38

NIMH | 1961 | | pagina 54