Echter waren gedurende de mobilisatie de koepelstanden en afstanden voor een dertiental punten op het landfront vastgelegd, waarbij tevens afwijkingen van de nulstand van de koepels ten opzichte van het kaart-noorden waren gebleken. Nadat op 7 Mei de verloven waren ingetrokken, waren op 8 en 9 Mei de stellin gen en wachtbatterijen van twee uur vóór tot een uur na zonsopgang volledig bezet en hetzelfde was voor 10 Mei bevolen. Op 9 Mei te 22.30 waren telefonische inlichtingen van de Chef Marinestaf ver kregen, die tot gevolg hadden, dat de P.C. ook de niet-wachthebbende batterijen had doen bezetten en tegen 3.00 voor de gehele Positie de gevechtsklare toestand had bevolen. Gedurende de nacht werd ook'door C.-Vg.Holland bevolen, dat van 3.00 af voor de gehele kust volledige strijdvaardigheid gold. De P.C. en de C.-Det.K.A. betrokken op 10 Mei te 3.00 de beschermde com mandopost van Batterij V, die (bij gebrek aan een afzonderlijke commandopost) tevens als commandopost voor de P.C. was bestemd. Via de telefooncentrale op het fort Maasmond bestond verbinding met alle verdedigingsorganen in de Positie en met de op de militaire netten aangesloten posten der hoofd- en stafkwartieren buiten de Positie. De zwakke reserve-compagnie, 2-II-39 R.I., bezette een aantal punten aan de Nieuwe Waterweg. Gebeurtenissen op io Mei (Zie schetskaarten nrs 6 en 7) Bij het aanbreken van de dag te ongeveer 3.30 verschenen zes watervlieg tuigen voor de Waterweg, die de indruk gaven, naar een noodlandingsplaats te zoeken. Zij lieten echter op 50 m boven het wateroppervlak een zestal magnetische mijnen aan parachutes los, waarmede dus een duidelijke oorlogshandeling was uitgevoerd. Bt.VI opende na ontvangen bevel het vuur, doch de vliegtuigen werden niet geraakt en mitrailleerden de met geweren vurende kustwachtpost op de Semaphore en enkele andere punten. De plaats der afgeworpen mijnen werd zo nauwkeurig mogelijk vastgelegd. Twee uur later ontploften twee mijnen zonder aanwijsbare oorzaak. Het scheepvaartverkeer kon nog zonder veel risico langs een bepaalde route plaats hebben. Het varen met een stalen schip over de vastgestelde ligplaatsen met de bedoeling de mijnen tot ontploffing te brengen, had geen resultaat evenmin als een zestal schoten, te ongeveer 8.00 uit de koepels van 24 1. 30 van het fort Maasmond afgegeven op het midden van de Waterweg. Een uur na het afwerpen der mijnen, dus te ongeveer 5.00, werd waargenomen dat Duitse vliegtuigen enige kilometers ten oosten van de Positie parachutisten neerlieten. Ongeveer op datzelfde tijdstip kwam het officiële bericht, dat Nederland zich in oorlog met Duitsland bevond en dat Frankrijk, Engeland en België onze bondgenoten waren. De P.C. gaf aan de Kantonnementscommandant opdracht, in overleg met de 43

NIMH | 1961 | | pagina 59