eerst in de Bankpolder het Duitse vliegtuig aantrof, dat niet meer had kunnen op stijgen en die vervolgens bij de boerderij Vluchtheuvel in gevecht kwam met Duitsers. Hierbij sneuvelden de luitenant en een soldaat en werden twee soldaten gewond. De Duitsers, ten getale van achttien, gaven zich daarna echter over en werden later afgevoerd naar het fort Maasmond. Uit het vliegtuig werden een aantal mitrailleurs, geweren, pistolen en een hoeveelheid munitie buitgemaakt. Een korporaal had zich echter in paniek van de patrouille verwijderd en was aan de compagniescommandant gaan mededelen, dat de vijand 150 a 200 man sterk was en dat de patrouille was vernietigd. De kapitein vroeg hierop versterking aan en de P.C. gaf bevel aan de Commandant van het fort Maasmond, zich met al het personeel dat hij kon vrijmaken te melden bij C.-3-II-39 R.I. Als gevolg hiervan kwam de kapitein-fortcommandant zich te 14.00 melden met 10 onderofficieren en 50 man. Deze werden voorzien van een zware en twee lichte mitrailleurs, versterkt met personeel van Batterij VII onder een vaandrig en vervolgens in twee groepen op patrouille gezonden. De kapitein trok zuid langs het afgedamde Scheur, de vaandrig langs de Nieuwe Waterweg. Toen het bericht van de korporaal onjuist bleek, keerde de vaandrig met zijn personeel terug naar zijn batterij, terwijl de kapitein na daartoe bekomen last doorging naar het dorp Rozenburg. Hij nam daar 12 Duitsers gevangen, die in het bezit waren van 6 mitrailleurs, 10 geweren, 2 pistolen, veel munitie en handgranaten, alsmede een wagentje, dat geschikt was om achter een auto te worden gekoppeld. Het vliegtuig, waarmede zij waren geland, was weder opgestegen. De kapitein en zijn mannen waren op 11 Mei te 2.00 terug bij de Volkskeet. In verband met de komst van een compagnie van II-R.J. konden zij in de namiddag weder vertrekken en waren zij te 18.00 op het fort Maasmond terug, dat gedurende hun afwezigheid was bewaakt door personeel van Batterij V. Ten noorden van de Nieuwe Waterweg was na terugkeer van de troepen uit het Staalduinse bos het oostfront weder bezet. Gedurende de nacht werd de Hilwoning ontruimd door de daar aanwezige afdeling, daar deze naar de mening van de commandant niet meer te houden was. De P.C. had de overtuiging gekregen, dat het afzetten van troepen bij het Staalduinse bos en op Rozenburg ten doel had, een aanval uit te voeren op de Positie 1). In verband daarmede vroeg hij versterking van de infanterie en meer luchtafweer aan. Alvorens van 10 Mei af te stappen zullen de van belang zijnde scheepsbewegin- gen worden medegedeeld. Hierbij dient te worden vermeld, dat ook ten oosten van Hoek van Holland door de Duitsers magnetische mijnen in de Nieuwe Water weg waren afgeworpen, en wel bij Vlaardingen en waarschijnlijk ook ter hoogte van Schiedam. De D.H.M.V. III te Poortershaven werd, in verband met de luchtlandingen 47 Dit was niet het geval; het betrof hier Duitse afdelingen, die op een der vliegvelden rondom 's-Gravenhage hadden moeten landen, hetgeen tengevolge van de Nederlandse tegenmaatregelen onmogelijk was geworden.

NIMH | 1961 | | pagina 63