Gebeurtenissen op n Mei (Zie schetskaart nr 8) In verband met de verwachting dat de Duitsers een aanval op de Positie zouden doen, werd er naar gestreefd, een stevige verdedigingsgordel op het landfront bezet te houden, zonder daarbij het zeefront geheel *e ontbloten met het oog op mogelijke landing van parachutisten op het strand. Gedurende de nacht van 10 op 11 Mei werden lichtverschijnselen buiten en in de Positie waargenomen, waaruit werd afgeleid, dat er contact bestond tussen de Duit sers buiten en onbetrouwbare elementen binnen de Positie. Op 11 Mei te 4.00 werd een gedurende de nacht voorbereid vuur van 6 veld en mortieren afgegeven op de Hilwoning, die daarop door de Duitsers werd ontruimd en door dezelfde sectie van de vorige dag werd bezet. De officier-vlieger, die op 10 Mei op Rozenburg was geland, voerde te 9.00 met een patrouille mariniers een verkenning uit naar west-Rozenburg, teneinde vast te stellen of er nog Duitsers zaten. Deze patrouille schijnt zonder voorkennis van C.-3-II-39 R.I. te zijn gemaakt en te 13.00 werd zij ten zuiden van het afge damde Scheur beschoten (vermoedelijk door eigen troepen). Als gevolg van het verzoek van de P.C. om versterking kwam II-R.J. uit Naald wijk te 9.45 in de Positie aan en na bespreking met de P.C. en C.-39 R.I. kon C.-II-R.J., majoor W. van Wijk, te 12.30 zijn uitvoeringsbevelen geven, die op het volgende neerkwamen: le Compagnie en Mitrailleur compagnie (min twee secties)J) kwamen onder bevel van C.-II-39 R.I. en werden op het oost- en noordfront ingedeeld. Hiervan bezetten twee secties tirailleurs en een sectie zware mitrailleurs het stellinggedeelte bij de Krimsloot, versterkten een sectie tirailleurs en een sectie zware mitrailleurs de bezetting van de Hilwoning en nam een sectie tirailleurs stelling bij de Kaapwoning; 2e Compagnie werd reserve in het R.V.S. kamp, waar zich ook de B.C. met zijn staf en de Verbindingsafdeling ophielden; 3e Compagnie, versterkt met een sectie zware mitrailleurs, werd naar Rozenburg gezonden. Aangezien met het overzetten nogal wat tijd gemoeid was, kon de com mandant zich eerst te 18.30 bij C.-3-II-39 R.I. melden. Volgens diens bevelen werd de compagnie secties- en groepsgewijze over het eiland verspreid, niet alleen over de tot nu toe bezette posten, doch ook verderop zoals bij het veer naar Brielle, het dorp Rozenburg en de brug over het afgedamde Scheur. Bovendien werden nog afdelingen voor vervoer op auto's gereed gehouden. Eerst te 12 Mei 2.00 waren alle onderdelen op hun plaats. In verband met de komst van deze compagnie keerde het detachement van de kustartillerie terug naar het fort Maasmond. In de namiddag te ongeveer 15.00 werden van de 2e (reserve) Compagnie twee secties naar strandpaal 117 gezonden ter versterking van de bezetting aldaar. Aangezien het Staalduinse bos nog sterk door de Duitsers bleek te zijn bezet, 50 1) De M.C. telde nog slechts drie secties, daar er een op 10 Mei naar Terheiden was gezonden, die aldaar was ingedeeld gebleven.

NIMH | 1961 | | pagina 66