terrein ten oosten daarvan te 16.00 de terugtocht aan. Op dat uur vuurde Batterij V met één stuk 20 projectielen af op een noodlandingsterreintje ten westen van het zuidelijke einde van het Nieuw Oranjekanaal. Te 16.30 gaf koepel B (24 1. 30) van het fort Maasmond één schot af op het terrein ten zuiden van de Bonnenwoning De uit het Staalduinse bos terugkerende troep ontmoette de keukenwagens, die met een broodmaaltijd onderweg waren, waarna een korte etensrust werd ge houden. De kapitein Kronig ontving bericht van de P.C., dat de vijand langs de spoorweg in de richting van de Positie oprukte en dat hij aan de kunstweg 500 m ten oosten van de Krimsloot moest stelling nemen. Daarop werd afgemar cheerd en de bevolen stelling ingenomen, waar men meende te zullen over nachten. Te 18.00 werd echter op last van de P.C. naar de Positie teruggekeerd. Vermeld dient thans te worden het in de middag van 13 Mei plaats gehad heb bende vertrek van H.M. de Koningin en van de Ministers naar Engeland, een gebeurtenis, die diepe indruk op de strijdkrachten heeft gemaakt2). Even voor de middag was H.M. de Koningin met Haar gevolg te Hoek van Holland aangekomen en had Zij Haar wens te kennen gegeven, naar Breskens te vertrekken. Captain Halsey, de Commandant der Britse torpedoboot jagers, had daarop H.Ms. Hereward (Lt.cdr. C. W. Greenink) te Harer beschikking gesteld. Het hoge gezelschap was te 10.00 uit het Paleis Noordeinde vertrokken onder bescherming van een detachement militaire politie. De P.C., die van de aankomst was verwittigd, had zich met zijn Chef van de Staf gemeld en aan het Hoofd van het Bureau Zeeverkeer te 's-Gravenhage de veiligste route in verband met de mijnenvelden gevraagd. Aan het Loodswezen te Vlissingen was opgedragen, twee loodsboten naar de Wielingen te zenden. Daar de Commandant van H.Ms. Hereward geen kans zag het zeegat van Vlis singen binnen te lopen, had de P.C. zijn Chef van de Staf, kapitein ter zee K.M.R. J. J. Logger, op het schip geplaatst. Spoedig daarna was de Hereward, begeleid door de juist binnengekomen Vesper, vertrokken. Onderweg werd door H.M. de Koningin besloten, niet naar Breskens, doch naar Engeland te varen. In het gevolg van H.M. de Koningin bevonden zich Haar adjudanten generaal- majoor titulair Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet en luitenant-kolonel H. J. Phaff, de ordonnansofficier Jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst en de lectrice van H.M. Voorts waren aan boord de Vice-President van de Raad van State, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland en Mevrouw Beelaerts van Blokland. 58 Tijdens het storend vuur in de morgen van 4.00-7.00 met koepel C (15 1. 30) was de hydraulische inrichting van het rechter kanon onklaar geraakt, zodat slechts met het linker kanon kon worden geschoten. Toen te 16.00 opdracht werd gegeven wederom storend vuur af te geven, weigerde ook de hydraulische inrichting van het linker kanon, hetgeen niet viel te verhelpen. Daarna werd koepel B ingeschakeld, doch na één schot was de draai-inrichting defect. Koepel A kon in deze richting geen vuur afgeven. Dit oude kustfort heeft aldus aan de strijd in oostelijke richting deelgenomen tot het onklaar geraakte. 2) Zie hiervoor ook: Hoofddeel III, Deel 1: „Inleiding en Algemeen overzicht van de gevechts- dagen 10-19 Mei 1940."

NIMH | 1961 | | pagina 74