Met hetzelfde schip zijn eveneens enige officieren van G.S. III (inlichtingen dienst) vertrokken, wier namen voorkwamen op een lijst van te arresteren personen, welke zich in een te 's-Gravenhage buitgemaakt Duits dossier bevond, hetgeen voor de O.L.Z. aanleiding was, hen naar Engeland te zenden. Te ongeveer 11.00 waren de Nederlandse Ministers met uitzondering van twee, die reeds in Engeland waren en twee, die in 's-Gravenhage waren achtergebleven, te Hoek van Holland aangekomen onder beveiliging van enige pantserwagens en een eskadron huzaren-motorrijders. In het fort Maasmond had een Ministerraad plaats en de in 's-Gravenhage ach tergebleven twee Ministers waren daarheen ontboden. Nadat nog telefonisch enige instructies aan de O.L.Z. waren gegeven, vertrokken de Ministers te 19.20 naar Engeland met H.Ms. Windsor, waarop zich ook de Belgische en Noorse legaties hadden ingescheept. Kort na het vertrek van H.M. de Koningin waren de Britse torpedobootjagers H.Ms. Versatile en Mohawk te Hoek van Holland aangekomen. Aangezien de berichten uit Den Haag en Rotterdam ongunstig waren, had de oudste Comman dant der Britse jagers, Captain Halsey, aan de Britse Admiraliteit verzocht om met het oog op evacuatie van een belangrijk aantal personen, nog meer schepen te zenden en als gevolg daarvan waren te 18.00 H.Ms. James, Vivien en Windsor te Hoek van Holland verschenen, waar een constante stroom van vluchtelingen aankwam. Te 20.20 vertrok daarop de Mohawk met ongeveer 400 evacué's aan boord. Na het vertrek van H.Ms. Windsor en Mohawk konden H.Ms. Vivien en Ver satile aan de steiger meren, doch toen het embarkeren zou beginnen had te 20.40 een hevig luchtbombardement plaats. Door het afweervuur van de jagers ver dwenen de vliegtuigen spoedig, doch de Versatile was door een treffer zwaar be schadigd en had vele slachtoffers te betreuren. De machinekamer was buiten be drijf en de stuurinrichting werkte niet meer, zodat het schip door H.Ms. James naar buiten moest worden gesleept, waar het later door een Engelse sleepboot werd overgenomen. H.Ms. Vivien was inmiddels naar buiten gezonden. De flottieljeleider H.Ms. Malcolm nam vele vluchtelingen aan boord en gaf deze over aan H.Ms. James. Nog een gebeurtenis verdient vermelding, en wel de aankomst van luchtdoel artillerie en de vorming, onder majoor der artillerie D. de Leeuw van het Luchtverdedigingspunt Hoek van Holland. Aanleiding hiertoe waren het verzoek van de P.C. om versterking van de lucht afweer en de verwachte aankomst van meer Britse troepen. Zoals in de aanvang is medegedeeld stond te Hoek van Holland in stelling 17 Bt.Lu.A. (7.5 tl.). Te 9.00 werd door C.-Lvd. opdracht verstrekt voor de verplaatsing van 23 Bt.Lu.A. (7.5 tl.) van Kijkduin, 163 Bt.Lu.A. (4 cm tl.) van Wassenaar, 1 Pel. van 1 59

NIMH | 1961 | | pagina 75