gewezen voor de bezetting van het Noordzeekanaal van het Zijkanaal A tot de spoorbrug bij Velsen; daar sloot de verdediging aan bij de Positie IJmuiden, waar alle infanterie werd geplaatst op het noordelijk landfront (zie hiervoor schetskaart nr 2). De verplaatsingen waren in volle gang, toen de capitulatie bekend werd. C.-III Dep.Inf. bevond zich op dat ogenblik bij C.-Vg.Holland voor het ontvangen van bevelen. De reeds verplaatste troepen werden daarna, voor een deel nog dezelfde dag, naar de standplaatsen terugvervoerd. Hoewel het terrein door de inundaties, die op 14 Mei nagenoeg volledig waren gesteld, een krachtige verdediging toeliet, was de zwakke en ongeoefende bezetting, die bovendien niet over artillerie beschikte, daartoe uit den aard der zaak niet bijzonder geschikt. Duitse troepen In Friesland was opgerukt de Duitse le Cavaleriedivisie, waarvan de hoofd bestanddelen waren: vier regimenten cavalerie (elk ongeveer twee bataljons sterk), een versterkt bataljon wielrijders en een regiment artillerie van minstens twee Afdelingen. Bovendien waren pioniers en een bruggencolonne ingedeeld en beschikten de eenheden over infanterie(cavalerie)geschut en pantserafweergeschut. Nadat de eerste pogingen om bij Kornwerderzand over de Afsluitdijk door te dringen waren mislukt, luidde de opdracht, in de nacht van 15 op 16 Mei het IJsselmeer over te steken, een bruggenhoofd te vermeesteren in de lijn Medemblik- Hoorn en vandaar uit de Vesting Holland aan te vallen. Zoals uit het voorgaande is gebleken, waren in het kustvak Medemblik-Edam geen bewakingstroepen meer aanwezig, zodat uit dien hoofde een overtocht geen ernstige hindernissen zou hebben ontmoet, indien althans te voren de oorlogs schepen door de Duitse luchtmacht buiten gevecht waren gesteld. Toch bleek, dat de overtocht bij ongunstig weer niet zo eenvoudig was, toen na de Nederlandse capitulatie een groep, bestaande uit twee regimenten cavalerie, opdracht kreeg, uit Stavoren en Lemmer over te steken. Deze oversteek werd op 16 Mei wegens het stormachtige weer slechts door vier schepen te Lemmer gewaagd, waarvan er een al dadelijk op de havendam liep en zonk, terwijl de drie andere eerst na geruime tijd tussen Hoorn en Enkhuizen wisten te landen. Intussen waren op 15 Mei enige onderdelen van de divisie naar de Stelling van Den Helder verplaatst over de Afsluitdijk en kwam de Divisiestaf op 16 Mei te Alkmaar aan, waar reeds diezelfde dag bevel werd ontvangen voor vertrek naar Zwolle. De divisiestaf en de bovenbedoelde onderdelen keerden daarop over de Afsluitdijk terug. Evacuatie van burgerbevolking en vee naar Noord Holland Bij de Groep Alkmaar werd terloops iets medegedeeld omtrent de evacuatie van 68

NIMH | 1961 | | pagina 84