deze compagnie voerde.1) De Vbd.A. was overgezet zonder commandant, daar deze door C.-3 G.B. was belast geworden met het regelen van het overzetten der auto's, toen hij zelf zich naar Puttershoek begaf. Zonder dat hiertoe toestemming was ver leend, belastte een der B.Cn. te Numansdorp deze Vbd.A. aldaar met een taak, waardoor 3 G.B. verder van zijn Vbd.A. is verstoken gebleven. C.-3 G.B. ontving op de commandopost van C.-Groep Kil te Puttershoek inlichtingen over de toe stand, o.m. betreffende het voorgenomen optreden der Lt.Div., zomede het volgende bevel: De in dit bevel vervatte mededeling omtrent het optreden van de mariniers en van de Britse luchtstrijdkrachten berustte op door C.-Groep Kil telefonisch ontvangen inlichtingen van C.-Vg.Holland, die een paar uur later (22.35) mede deelde, dat de Lt.Div. vertraging ondervond en eerst bij het aanbreken van de dag zou beginnen de Noord te forceren. Deze mededeling gaf C.-Groep Kil echter geen aanleiding, verandering te brengen in het aanvalstijdstip van 3 G.B. In een bespreking op de commandopost van C.-Groep Kil werd het volgende aanvalsplan vastgesteld C.-3 G.B. vestigde zijn commandopost te Blaak ten Zuiden van de Hefbrug en verkende de overgangspunten. Hierbij bleek, dat de veerboot te Goidschalxoord op last van C.-Groep Spui tot zinken was gebracht, zodat daar het overzetten moest geschieden met een motorboot en twee roeiboten. Bij de haven bevond zich een groep van 1-III-34 R.I. In de loop van de avond wierpen vijandelijke vlieg tuigen mijnen in de rivier. Ondertussen voltrok zich de opmars van het bataljon (zie schetskaart nr Z. 6) alsvolgt. 82 „3 G.B. overschrijdt de Oude Maas, rukt op naar Waalhaven en doet, na het einde van een door de Royal Airforce uit te voeren luchtbombardement (2.20), een aanval op dit vliegveld teneinde dit, in samenwerking met aldaar strijdende mariniers, te hernemen." „De 3e en 4e Compagnie (op rijwielen) forceren, gesteund door de zware wapenen van het bataljon en het bij de brug aanwezige detachement, de hef brug bij Barendrechtscheveer. Hiertoe wordt de 4e Compagnie met het pontveer te Puttershoek over de Oude Maas gezet, teneinde over Heerjansdam naar Barendrechtscheveer op te rukken en de vijand aldaar in de flank aan te vallen. 2) Gelijktijdig hiermede valt de 3e Compagnie met vuursteun der zware wapenen in front aan. Nadat de vijandelijke weerstand is overwonnen, marcheert 3 G.B. (min 1 en 2) via Koedood en Smitshoek naar Halte ten zuidoosten van het vliegveld Waalhaven en stelt zich hier voor de aanval gereed. De le en 2e Compagnie overschrijden - onder achterlating van de vrachtauto's - met het pontveer te Goidschalxoord de Oude Maas, marcheren naar kp. 1 ten zuidwesten van het vliegveld Waal haven en stellen zich hier voor de aanval gereed. Hierbij dekt de 2e Compagnie de linkerflank van de le Compagnie tegen vijand, die zich mogelijk in de omgeving van Rhoon bevindt. De aanval wordt ingezet bij het einde van het bombardement van de Royal Airforce (te verwachten omstreeks 2.20, volgens een later ontvangen bericht omstreeks 3.00)." Het achtergebleven gedeelte van 4-V Aut.Bat. is op 11 Mei te Dintelsas het Volkerak over gestoken naar Overflakkee, vervolgens te Middelharnis het Haringvliet overgetrokken en - geen verbinding met 3 G.B. kunnende krijgen - over Hellevoetsluis, Brielle en Maassluis naar Haarlem (standplaats van het Depot motordienst) gereden, waar de C.C. op 13 Mei, doch de colonne eerst in de avond van 14 Mei aankwam. 2) Hoewel C.-3 G.B. weinig vertrouwen had, dat deze compagnie de opdracht goed zou uitvoeren, kon hij de le of 2e Compagnie hiervoor niet aanwijzen, daar zij nog niet beschikbaar waren.

NIMH | 1963 | | pagina 102