C.-6 G.B. te zullen inlichten. Hij wenste zich echter eerst te beveiligen, waartoe hij de bruggen in zijn eventuele terugtochtsweg deed bezetten, terwijl hij verkenningen deed uitvoeren. C.-6 G.B. bezocht majoor Michon te 10.30 en 16.30. Op laatstge noemd tijdstip werd een aanval ingezet door een deel van het Detachement Michon, dat versterkt was door een detachement van twee pelotons pantserwagens en twee pelotons motorrijders, dat opdracht had om een Franse missie naar 's-Gravenhage te begeleiden en te verkennen waar nog een weg naar het noorden open was. Terwijl de aanvalstroepen te Zevenbergsche Hoek bezig waren de hindernissen te doorschrijden, begon te ongeveer 18.30 een langdurig en hevig luchtbombarde ment op het dorp, waardoor een pantserwagen in brand geraakte en enige Fransen onder puin werden bedolven. Een burger werd gedood, terwijl een en twintig woningen, een klooster, twee scholen en een patronaatsgebouw werden vernield en andere gebouwen werden beschadigd. Enkele gewonden, die juist op de commando post van de 2e Compagnie werden verbonden, werden naar het open veld gesleept twee hunner kregen daarbij een vlaag van verstandsverbijstering. C.-2e Compagnie, wiens commandopost werd vernield, verloor zijn bezinning, liet zijn compagnie in de steek en kwam eerst op 12 mei bij het bataljon terug. Ongeveer te zelfder tijd vloog de ondermijnde brug over het Markkanaal ten zuiden van Terheijden in de lucht, doordat een bom de springlading deed ontploffen. Majoor Michon, die hierdoor zijn rechtstreekse terugtochtsweg verloor, zag toen van verdere pogingen om het bruggenhoofd te nemen af. Het gros van zijn detache ment bereikte langs omwegen op 12 Mei het dorp Etten, terwijl het detachement dat het zijne versterkt had, over Oosterhout, dus om de oost naar Breda terugkeerde In Zevenbergen had luitenant Daniels met buitgemaakte Duitse vliegtuigmi trailleurs de luchtafweer georganiseerd, hetgeen niet belette, dat ook op deze plaats veertig a vijftig bommen werden afgeworpen, die twee en dertig slachtoffers onder de burgerbevolking maakten, terwijl honderd vier en twintig huizen werden ver woest. Terwijl majoor Hendriksz afwezig was, verplaatste de bataljonsadjudant, res. Ie luitenant C. Lucas, de commandopost naar Zwartenberg, drie km ten zuid oosten van Zevenbergen. De aanvallen op het bruggenhoofd vonden door de bombardementen definitief hun einde. De le Compagnie (min de sectie, die bij de 3e Compagnie was) trok zonder noodzaak terug op een punt 2 km ten noorden van Terheijden. De drie sectiën van de 2e Compagnie en de daarbij ingedeelde zware mitrailleurs te Zeven bergsche Hoek, trokken onder res. le luitenant J. F. Bertram drie km naar het zuiden. De 4e Sectie en de sectie van de 3e Compagnie te Lochtenburg (welke door de Duitsers waren aangevallen) trokken terug op Zwarte Schaap, midden tussen Zevenbergen en Zevenbergsche Hoek (ruim 2 km zuidoost van Lochtenburg). C.-6 G.B. zag geen heil meer in het handhaven van zijn bataljon tegenover het bruggenhoofd en deed zijn onderdelen, voor zoveel hij deze kon bereiken, verzame len te Zwartenberg achter de Mark, 6,5 km ten zuiden van Lochtenburg. Behalve de 3e Compagnie bij Lage Zwaluwe kwamen de onderdelen van 6 G.B. in twee gescheiden groepen in contact met Franse troepen en trokken zij met deze geleide lijk op Antwerpen terug. 96

NIMH | 1963 | | pagina 116