I 2 R.W. bezette stadsgedeelte. Kapitein Crok stelde zich met zijn troepen onder de bevelen van C.-II-l R.W.ook de sectie Ruige sloot zich bij dit bataljon aan en barricadeerde de St. Jorisbrug. De overige onderdelen rustten in verschillende woningen. C.-3-II-K.R.A. achtte het niet raadzaam met de batterij zonder enige dekking in de omgeving van het park Merwestein, waar vijand was binnengedrongen, de nacht door te brengen. Aangezien - ten gevolge van de verplaatsing van de cp. van C.-Hoofdgroep, waarbij C.-II-K.R.A. zich bevond - geen verband met deze laatste bestond, verplaatste 3-II-K.R.A. zich te 21.00 tezamen met de staf en de gevechtstrein van de Afdeling naar de omgeving van Bovenhoek, waar de Bt.C. zich ter beschikking van C.-I-2 R.W. stelde. Het Magazijn 's Landswerf werd op last van majoor De Bie ontruimd; het meest waardevolle gedeelte van de inventaris werd overgebracht naar de Benthienkazerne. In het buiten de havens gelegen stadsgedeelte bleef slechts achter het detache ment Plasschaert, dat de omgeving van de Kalkhaven bezet hield, zomede de Kantonnementscommandant. Toen deze laatste van de terugtocht vernam, ver klaarde hij het daarmede oneens te zijn en beval hij de M.C.-II-l R.W. het station opnieuw te bezetten. Toen de commandant dezer compagnie, res. Ie luitenant Ir. C. M. R. Davidson, 13 Mei omstreeks 3.00 met zijn stukken over de Johan de Wittbrug naar voren wilde rijden, werd hij echter onder vuur genomen, waarna de poging werd gestaakt. Gedurende de nacht van 12 op 13 Mei was op het Eiland van Dordrecht der halve de toestand als volgt - twee bataljons wielrijders, II-l R.W., II-2 R.W. (min 3) en 1-1-2 R.W. met de troepen van het Kantonnement Dordrecht hielden het centrum van deze stad en de omgeving van de Kalkhaven bezet; twee bataljons wielrijders, I (min 1) en III-2 R.W., II-K.R.A. en enige troepen uit de Groep Kil stonden ten oosten van de spoorweg Dordrecht/Willemsdorp in de omgeving van Dubbeldam, Bovenhoek en Kop van 't Land; - tussen de beide groepen bataljons bevonden zich Duitse Troepen, die Dordrecht waren binnengedrongen; een compagnie uit de Groep Kil, n.l. 4-3 G.B., hield nog steeds een bruggen- hoofdje bij Wieldrecht vast. Op basis van deze toestand en het door C.-Vg.Holland gegeven bevel bespraken de Chefs der Staven van de Lt.Div. en de Groep Kil, majoor Coers en kapitein Calmeyer, telefonisch het aanvalsplan voor 13 Mei. Zoals uit het voorgaande en mede uit de vergelijking der schetskaarten nrs Z. 12 en Z. 13 blijkt, bood de aanval van de Hoofdgroep der Lt.Div. kansen op succes tot 12 Mei 16.45, het tijdstip waarop het voorste onderdeel der 9e Pantser divisie over de verkeersbrug bij Willemsdorp reed. Dat deze kansen niet zijn benut moet aan verschillende oorzaken worden toegeschreven. 123

NIMH | 1963 | | pagina 143