Voorts gaf C.-Lt.Div. bevel aan de te Papendrecht aanwezige commandanten van de Stafwacht, de Vbd.A., de C.Pn. (waarvan de pioniers op rijwielen het veer reeds waren overgestoken), de C.Pont. en het M.E., in de genoemde volgorde zo spoedig mogelijk met het pontveer over te gaan en zich te begevende Stafwacht naar de commandopost te Dubbelsteijn, de Vbd.A. en het M.E. naar Bovenhoek, de C.Pn. en de C.Pont. naar Kop van 't Land. Hierbij zat de bedoeling voor de pioniers en pontonniers te gebruiken bij de te verwachten overgang over de Dord- sche Kil. Door de loop der operaties hebben dientengevolge de pioniers met de te hunner beschikking staande landmijnen bij de verdediging van Dordrecht ont broken. Nadat een en ander op het Gemeentehuis te Papendrecht was vastgesteld, kwam door het ingrijpen der politietroepen op 13 Mei omstreeks 1.00 het pontveer weder in bedrijf. C.-Lt.Div. begaf zich daarop met zijn gevechtsstaf en het Detachement politietroepen naar Dordrecht. Met het oog op de tijd en de veran derde omstandigheden zag hij af van zijn voornemen om naar het Kantonnements- bureau te gaan, doch reed hij door Dordrecht naar de commandopost van C.- Hoofdgroep. Deze was echter inmiddels verplaatst naar de Watertoren bij Boven hoek, hetgeen C.-Lt.Div. niet bekend was. Tenslotte vond hij de commandopost van C.-I-2 R.W. in de hoeve Haaswijk. Aan C.-I-2 R.W. en later aan C.-Hoofdgroep en C.-III-2 R.W., die ter plaatse werden ontboden, gaf C.-Lt.Div. opdracht, de troepen te alarmeren en gaf hij mondeling het volgende aanvalsbevel. C.-Lt.Div. begaf zich daarop met zijn gevechtsstaf en de politietroepen weder naar Dubbelsteijn, waar hij omstreeks 3.00 aankwam. Hier vernam hij van twee vooruitgereden officieren, dat de kapitein-adjudant van de Kantonnements- commandant te Dordrecht kort geleden telefonisch een bevel van C.-Vg.Holland 126 1. „Vijand heeft o.m. Tweede Tol en Amstelwijck bezet. 2. De Lt.Div. heeft de opdracht om in samenwerking met Groep Kil zich meester te maken van het Wieldrechtse veer. Daartoe zullen gelijktijdig twee aanvallen geschieden: a. door de Lt.Div. met 2 bataljons (III-2 R.W. en 1-2 R.W.) ter weerszijden van de Zeedijk in de richting Tweede Tol; b. door de Groep Kil uit het bruggenhoofd van Wieldrecht in de richting Amstelwijck. De aanvalstroepen van de Groep Kil blijven ten noorden van de Kilweg, de troepen van de Lt.Div. ten zuiden daarvan. De aanval zal worden voorafgegaan door een artilleriebeschieting van 4.00-5.30 op Amstelwijck door artillerie van Groep Kil en op Tweede Tol door II-K.R.A. en artillerie van Groep Kil. Gelijktijdig zal de Groep Kil artillerievuur leggen op Willemsdorp. 3. Als commandant van de aanvalsgroep Lt.Div. zal optreden C.-Afz.Staf, terwijl C.-2 R.W. het bevel zal krijgen over de troepen te Dordrecht. Uitgangsstelling, welke te 4.00 moet zijn inge nomen: Schenkdijk en het verlengde daarvan: frontbreedte van elk bataljon 500 m. 4. Achtereenvolgens te bereiken aanvalsdoelen: a. spoorlijn Willemsdorp-Dordrecht; b. Dordsche Kil. 5. Mijn cp. te Dubbelsteijn."

NIMH | 1963 | | pagina 146