compagnieën over de dijken en zo nodig met mankracht door het terrein te volgen; - 1-III-2 R.W. (min de beide sectiën, die de rechtstreekse beveiliging van de Staf der aanvalsgroep vormden), versterkt met een sectie zw.mitr., bevond zich nog bij Zuidwijk en bezette van daaruit de oude stelling bij Zuidendijk, daar een door de B.C. gezonden motorordonnans de commandant dezer compagnie (na gevangenneming van de kapitein was dat res. Ie luitenant A. Kreuger) niet had bereikt, zodat hij van de voorgenomen aanval onkundig bleef; - de M.C. (min de drie bij de compagnieën ingedeelde sectiën) bevond zich nog bij 111-14 R.A., waar de nacht was doorgebracht; - de gevechts- en de keukentrein waren opgesteld in het bedekte terrein van Dordwijk; - 111-14 R.A., onder bevel van kapitein Mulder, met M.C.-III-2 R.W. (min drie sectiën), |.2-I-28 R.I. en een sectie-M.C.-I-28 R.I. had eveneens nog geen bevelen van C.-III-2 R.W. ontvangen en marcheerde langs de dijk Kop van 't Land-Wieldrecht naar de oude stelling bij Zuidendijk. Omstreeks 4.30 bevond de Afdeling zich 500 m ten oosten van de Begraafplaats aldaar; - bij 1-2 R.W. had de B.C., majoor Eggens, als vóórcompagnieën aangewezen rechts 3-1-28 R.I. (versterkt met een sectie-M.C.-I-28 R.I., een sectie mr. en een sectie pag.), links 3-1-2 R.W. (versterkt met een sectie zw.mitr.). Laatst genoemde compagnie bereikte de uitgangsstelling, terwijl de mortiersectie van 1-2 R.W. deze naderde; - in het aan 3-1-28 R.I. toegewezen vak stelde zich, zoals vermeld, 2-1-2 R.W. (min drie sectiën) gereed, terwijl 3-1-28 R.I. met de daarbij ingedeelde onder delen van Kop van 't Land nog naar de uitgangsstelling in opmars was; - de M.C. (min drie sectiën) en de C.Pag. (min een sectie) reden over de Zeedijk naar de uitgangsstelling, doch konden door een opeenhoping van motorvoer tuigen en vuurmonden bij het kruispunt Zeedijk/Elzelingenweg voorshands hun weg niet vervolgen; - de B.C. marcheerde met zijn commandogroep, de Vbd.A. en de drie sectiën van 2-1-2 R.W. onder res. 2e luitenant H. Kokkeel over de bermen van de Zeedijk naar de uitgangsstelling en passeerde bedoeld kruispunt, teneinde met de te zijner beschikking staande onderdelen het vak van 3-1-28 R.I. te bezetten tot deze compagnie zou zijn aangekomen. Indien dit volvoerd had kunnen worden, zou 1-2 R.W. althans over twee volledige tirailleurcompagnieën hebben beschikt. De opeenhoping bij het kruispunt Zeedijk/Elzelingenweg werd veroorzaakt doordat zich in de nabijheid hiervan, behalve de reeds genoemde onderdelen, ook de Staf van de Commandant der aanvalsgroep, alsmede II-K.R.A. bevonden. 130

NIMH | 1963 | | pagina 150