maken, in de hand te houden en de terugtocht ordelijk te doen verlopen. Bovendien deed het gerucht de ronde, dat een luchtbombardement op Dordrecht aanstaande was. In verband hiermede bezette de in reserve gehouden le Sectie der M.C.-II-2 R.W. een gebouw op de hoek van Bagijnhof en Lenghenstraat met uitzicht op de Johan de Wittstraat. De verdediging achter de Vriesehaven werd daarna opnieuw georganiseerd. Bij de Vriesebrug, een electrisch gedreven hef brug, was de 2e Sectie van 1-1-2 R.W. afgelost door de 4e Sectie, welke aanvankelijk in reserve was gehouden. De afgeloste sectie werd door de C.C. gebruikt voor het doorzoeken van ver schillende huizen aan de stadszijde van de Vest, waaruit, naar men meende, op de Nederlandse troepen was geschoten en tenslotte aangetrokken naar de Johan de Wittbrug in het vak van II-l R.W. De 4e Sectie werd opgesteld op de boven verdiepingen van het voormalig Militair Hospitaal en van huizen langs de Vest ten zuiden van de brug. De aanvankelijk bezette barricade op het Vrieseplein aan de buitenzijde van de brug werd thans ontruimd. De 3e Sectie der M.C.-II-2 R.W., die achter deze barricade in stelling was geweest, kon op de Vest geen geschikte stelling vinden en bleef in en bij een garage nabij de brug zonder recht- s treeks aan de verdediging deel te nemen. In de huizen langs de Vest aan de noord zijde van de brug had zich één der beide sectiën van de 2e Compagnie genesteld. De uit straatstenen gebouwde barricade, die de Vriesestraat aan de stadszijde van de brug afsloot, was bezet door een Det. torpedisten met één zware mitrailleur onder 2e luitenant Lucassen. Voorts stond hier aan de zuidzijde van de straat een stuk pag. van het bataljon onder sergeant-capitulant F. J. Peeters; het andere stuk der sectie had de voorwaartse beweging beveiligd en stond thans in reserve op de Vest. De S.C. en de wnd.C.C., res. 2e luitenant Boots, bevonden zich eveneens achter de barricade. De verdediging was in de loop van de morgen versterkt door een der van het Eiland van Dordrecht teruggetrokken vuurmonden van 3-II-K.R.A. onder wacht meester Kruithof, die tijdens de vuuroverval in de oostrand van Dordrecht het verband met zijn luitenant was kwijtgeraakt en zich toen onder de bevelen had gesteld van de C.-Det. torpedisten. Deze had hem een plaats aangewezen in de Vriesestraat, ter afsluiting van de brug. Met front naar de brug stonden derhalve in de Vriesestraat achter een ruim een meter hoge barricade van straatstenen op gesteld het stuk pag., de zware mitrailleur der torpedisten en het stuk 7 veld. De klep van de brug bleef neer, daar anders het schootsveld werd gemaskeerd. Achter de barricade bevonden zich, behalve de genoemde luitenants en wacht meester met hun personeel, aanvankelijk tevens C.-2 R.W. en C.-II-2 R.W., terwijl ook de Kantonnementscommandant hier verscheen. C.-II-2 R.W. keerde echter korte tijd later naar het Bagijnhof terug, terwijl C.-2 R.W. zich naar III-l R.W. begaf. Tussen de Vriesebrug en de ten noorden daarvan gelegen St. Jorisbrug bezette een detachement van de le en 2e Depot Comp.Pont. een aan het water gelegen school. Het overige deel der pontonniers bleef - voor zover niet opgenomen bij de wielrijders - in reserve in de kazerne (school) der Depot Comp.Torp., waar zich 139

NIMH | 1963 | | pagina 159