inlichtingen van inwoners - kort geleden Duitse troepen waren ontladen, werd buitgemaakt. In de straten lagen verscheidene Duitse gesneuvelden. Met twee zijner stukken bereikte luitenant Davidson de tunnel, terwijl twee stukken volgden. Bij de tunnel nam hij waar, dat een groot aantal vechtwagen, over de verkeersbrug in de richting van Zwijndrecht reed. Luitenant Leyten bezette met een aantal zijner mannen een in de nabijheid gelegen gronddekking van een schuilkelder, terwijl luitenant Davidson een eind terugreed om het op rukken der andere troepen te regelen. C.-3-II-1 R.W., res. kapitein Wildeboer, doorzocht met omstreeks drie sectiën zijner compagnie enige ten westen van de Spuiweg gelegen huizen, waaruit vuur was ontvangen. Op dit ogenblik naderden uit oostelijke richting langs de Albert Cuypsingel een vijftal vechtwagens, die hevig vurend naar het westen doorstootten.2) De sectie spoorwegtroepen, zes zware mitrailleurs en een aantal wielrijders en pon tonniers werden hierdoor afgesneden en later grotendeels gevangen genomen; hieronder bevond zich luitenant Hijmans, de wnd. C.-l-II-l R.W. met een gedeelte dezer compagnie. Enkelen ontsnapten en wisten later de eigen troepen weer te bereiken. Luitenant Davidson bereikte, evenals kapitein Wildeboer, met het gros zijner compagnie de brug. Even later reed een vechtwagen vurend over de Spuiweg naar de Spuibrug. Onder het vijandelijk vuur sprongen vaandrig F. Kouwenhoven van de M.C. en sergeant M. van den Houten van 3 Depot Comp.Pont. op de brug en zij slaagden er nog juist in, deze open te draaien. Omstreeks te zelfder tijd kwam een ordonnans van de Kartonnementscomman - dant mededelen, dat de naderende vechtwagens Franse vechtwagens waren en dat hierop derhalve niet moest worden gevuurd. De oranje-gele herkenningslap, waarvan de vechtwagen was voorzien en de zwarte kleding van de in de open toren zichtbare wagencommandant schenen te bevestigen, dat het een Franse wagen was. Luitenant Davidson liet daarop met een tweetal uit woningen verkregen Neder landse vlaggen zwaaien. De wagencommandant wuifde terug, de vechtwagen reed tot kort voor de brug en opende toen een overweldigend vuur. In korte tijd waren het stuk pag., een zware mitrailleur van het M.E. en één der beide mitrailleurs van de bij de brug gebleven sectie der M.C. vernield 3) en de bediening buiten gevecht gesteld. De overige verdedigers spatten uiteen, de motorrijders der M.C. onder medevoering van hun laatste stuk, luitenant Van Hasselt en de zijnen onder achterlating hunner twee overgebleven stukken. Daar de brug nog juist op tijd was opengedraaid, kon de vechtwagen niet doorrijden en keerde deze na enige tijd terug. Ongeveer op hetzelfde tijdstip werd een vechtwagenaanval gedaan op de Vriese- brug. Enige tijd tevoren was hier vuur ontvangen uit een tegenover de brug gelegen drukkerij, waaraan met een tweetal schoten uit het kanon van 7 veld een einde 144 x) Dit waren eenheden van de tegen Rotterdam oprukkende 9e Pantserdivisie. 2) Volgens Duitse gegevens was een compagnie vechtwagens (24 wagens) ingezet om de stad Dordrecht te zuiveren; vermoedelijk trad hier een sectie op. 3) Eén der drie stukken was op 12 Mei verloren gegaan.

NIMH | 1963 | | pagina 164