was gemaakt. Op het bericht van een uit het voorterrein komende sergeant, dat een aantal vechtwagens naderde, bereidden de verdedigers zich er op voor, deze warm te ontvangen. Luitenant Boots van de Compagnie Pag. sprak de mannen bemoedigend toe en maande een ieder aan, stand te houden en zijn plicht te doen. Jachtmeester Kruithof van K.R.A. deed laden en zijn vuurmond in de richting van de Vrieseweg brengen. Hij zelf trad met twee artilleristen en een treinsoldaat als bediening op. De mannen waren vol vertrouwen in de uitwerking van hun stuk en wachtten de vijand vastberaden op. De eerste vechtwagen, die werd waargenomen, stak op omstreeks 1000 m voor de brug de Vrieseweg over. Op last van overste Mijsberg werd met een stuk pag. een schot afgegeven, echter zonder resultaat. Tijdens het wachten op de dingen die komen zouden gaf de Kantonnementscommandant als zijn mening te kennen, dat de naderende vechtwagens Franse wagens waren. Plotseling verscheen een vechtwagen uit zuidelijke richting op het pleintje voor de brug en opende het vuur. Terwijl de projectielen hem om de oren gierden, bracht wachtmeester Kruithof snel de vuurmond in de richting en loste een schot, dat de vechtwagen in de koepel trof.Daarna liet hij weer laden, richtte op een tweede vechtwagen, die inmiddels het vuur reeds had geopend en loste een tweede schot. Het was niet vast te stellen of dit doel trof, daar de wolken zand, die de ontploffende projectielen in de opgebroken straat opwierpen, de waarneming be lemmerden. Bovendien vatte de kleding van de wachtmeester vlam en werd hij door een granaatscherf in het been gewond. Toen hij voor de derde maal deed laden, bleek het onmogelijk, het sluitstuk te openen. De aanzetter willende grijpen om te trachten hiermede het sluitstuk te openen zag de wachtmeester twee be dieningsmanschappen badend in hun bloed op de grond liggen; een granaat had hen beiden gedood. Tegelijkertijd klonk een hevige knal en werd het sluitstuk uit de vuurmond geslingerd; later bleek het stuk recht in de loop te zijn getroffen. Kruipend wist de wachtmeester een huis te bereiken, vanwaar hij later naar een hospitaal werd vervoerdeen bedieningsman ontkwam en meldde zich bij luitenant Van der Wijck. Het stuk pag. had intussen nog niet kunnen vuren, daar het te veel naar rechts was opgesteld om de uit zuidelijke richting komende vechtwagens onder schot te kunnen nemen. Tijdens het vuurduel tussen de vechtwagens en de 7 veld had de luitenant Boots, commandant van de sectie pag., op de hernieuwde bewering van de Kantonnementscommandant dat het Franse vechtwagens waren, zijn dekking verlaten teneinde beter te kunnen waarnemen, doch hierbij werd hij door een mitrailleurbundel dodelijk getroffen. Ook de 2e luitenant Lucassen van de torpedisten en dpi. korporaal Peters, behorende tot de bediening van het stuk pag., werden dodelijk getroffen, terwijl ook verscheidene torpedisten dood of gewond neerstortten. 145 Een officier van gezondheid trof in de namiddag van 13 Mei bij de oostelijke uitgang van Dor drecht een vechtwagen aan, waarvan de enige inzittende dodelijk gewond bleek te zijn.

NIMH | 1963 | | pagina 165