aankwam1). De mortiersectie werd in de namiddag naar 's-Gravendeel gezonden, waar behoefte was aan krombaanvuur ter onderdrukking van het vijandelijk vuur uit de omgeving van Catharinahoeve. Zoals reeds op blz. 82 is medegedeeld werd in de namiddag van 11 Mei de groepsreserve tijdelijk versterkt met 4-3 G.B. (op rijwielen). De bedoeling was deze compagnie op 12 Mei bij het aanbreken van de dag de mislukte onderneming tegen Barendrechtscheveer te doen herhalen (zie schetskaart nr Z. 11). De omstandigheden leidden echter tot een ander gebruik van dit onderdeel. De Groepscommandant handhaafde zijn commandopost te Puttershoek, terwijl de Artilleriecommandant (A.C.) met het oog op de verbindingen te 's-Graven deel bleef, hoewel dit dorp thans in voorste lijn lag. De artillerie van Groep Kil moest door de veranderde omstandigheden ten dele van front veranderen. Vermeld werd reeds de stellingverandering van 2-1-23 R.A. naar de noordrand van 's-Gravendeel, die op 11 Mei te 10.30 was uitgevoerd. Daarop werd te 12.00 door de A.C. aan 1-23 R.A. (min 2) bevel gegeven, ter ondersteuning van de aanval van 11-28 R.I. op Amstelwijck en de zuidrand van Dordrecht, van front te veranderen en de Watertoren van 's-Gravendeel als waar nemingspost te bezetten. 11-23 R.A. bleef voorlopig haar hoofdrichting behouden, zodat vuur kon worden gebracht in de omgeving van Willemsdorp en ook de aanval van 6 G.B. op de vijand in het bruggenhoofd Moerdijk kon worden gesteund. Op 11 Mei te 5.10 had 1-II-23 R.A. echter de reeds eerder vermelde opdracht ontvangen om van stelling te veranderen teneinde vuur te brengen op Waalhaven, waarna deze batterij was bestemd tot rechtstreekse steun van 3 G.B. De 25 Afd.A., die op rembeddingen was opgesteld, behield uiteraard haar hoofdschootsrichting naar Moerdijk. De gehele artillerie bleef onder de bevelen van de A.C., luitenant-kolonel Ziedses des Plantes; 2-1-23 R.A. en 1-II-23 R.A. verleenden rechtstreekse steun respectievelijk aan het detachement van 111-34 R.I. en aan 3 G.B.; de overige drie batterijen 7 veld van I- en 11-23 R.A. en de 2| batterij 15 1.24 van 25 Afd.A. bleven beschikbaar voor algemene opdrachten, waarbij laatstgenoemde batterijen uitsluitend op de omgeving van Willemsdorp en Moerdijk vuur konden brengen. De oorspronkelijke opzet van de geneeskundige dienst was niet gehandhaafd kunnen worden. Het rechtstreeks per auto afvoeren van de gewonden naar Rotter dam uit in voorste Unie gelegen hulpposten was onmogelijk geworden, terwijl evenmin naar Dordrecht kon worden afgevoerd. De regimentsarts van 23 R.A., res.off.v.gez. Ie kl. H. J. P. Bauman, had met medewerking van de burgerlijke geneeskundige dienst te 's-Gravendeel een hulpverbandplaats ingericht, die op 10 Mei te 12.00 in bedrijf was en in bedrijf bleef tot in de namiddag van 13 Mei. Hier is een vijftigtal gewonden behandeld, ten dele aangevoerd uit Amstelwijck. Voorts deed de Groepsarts, res.dir. off.v.gez. 3e kl. D. J. van Rijn, in de Suiker fabriek te Puttershoek een tweede hulpverbandplaats inrichten, die aldaar tot de 154 Op 10 Mei was hem 1-1-34 R.I. (min een sectie) toegezonden, welke compagnie bij 11-28 R.I. was ingedeeld en daarmede was verloren gegaan.

NIMH | 1963 | | pagina 174