Bichon van IJsselmonde, te 6.00 bevel, de vuurmonden en voorwagens (de cais sons moesten in de stelling achterblijven) benevens de bevels- en verbindings middelenwagen op de munitie-auto's te laden, onmiddellijk te vertrekken naar Goidschalxoord, aldaar in stelling te komen en het vuur te openen op Waalhaven. De A.C.-Zuidfront, kolonel G. L. M. H. Higlij,te Oud-Beijerland werd telefonisch verzocht regelend op te treden. Aangezien het terugvloeien van 3 G.B. over de Oude Maas bij Goidschalxoord na de mislukte opmars tegen Waalhaven op de commandopost van de Groep Spui, waar ook de organen van het Zuidfront zich bevonden, aanvankelijk werd aan gezien voor een Duitse overgang, deed de A.C. van Groep Kil de opmarcherende batterij bevel toekomen, terug te keren. Tijdens de terugmars werd zij (zoals reeds eerder vermeld) door de Chef van de Staf der Groep Kil, aangehouden en ingezet tot steun, eerst van de aanval op, later van de verdediging van de Baren- drechtse brug. Deze batterij bleef op 11 Mei rechtstreekse steun verlenen aan 3 G.B. bij de verdediging van de Oude Maas en trad 12 Mei 6.30 onder bevel van C.-3 G.B. C.-II-23 R.A. beschikte dus verder slechts over zijn 2e Batterij. Op 11 Mei te 7.02 kwam de rechterbatterij der 25 Afd.A. onder vijandelijk krombaanvuur uit de richting van Willemsdorp, terwijl kort daarna het verkeer over de brug toenam. De 25 Afd.A. opende daarop weder storend vuur op ge noemd dorp en de landhoofden der bruggen terwijl, ingevolge een namens C.-6 G,B. gedaan verzoek, te 9.25 een vuurstoot van 15 minuten werd afgegeven op een tweetal punten tussen Bredase dijk en Hoekske en bij de Streeplandse weg, van waaruit de voorwaartse beweging van dit bataljon werd belet. Ongeveer op dat tijdstip deed de Groepscommandant het vuur op de land hoofden der bruggen staken, aangezien hem een van 6 G.B. afkomstig bericht bereikte, dat binnen enkele minuten een Franse pantserdivisie voor Moerdijk zou komen. r') In plaats van deze divisie werd echter te 9.55 een vijandelijke batterij waargenomen in de noordrand van Willemsdorp, die inschoot op een boerderij in de nabijheid van de rechterbatterij der 25 Afd.A. 2) De van 11-23 R.A. nog beschikbare 2e Batterij, onder bevel van res. Ie luitenant C. L. A. Schrassert Bert, ging daarop een duel met de Duitse batterij aan, met waarneming van de toren te Strijen, dat na vuurstoten te 10.00, 11.35 en 12.04 ermede eindigde, dat de tegenstander het zwijgen werd opgelegd. Ook 1-23 R.A. kwam weder in actie voor het afgeven van de reeds vermelde vuren op de Catharinahoeve. e 12.10 werd door 6 G.B. 3) gevraagd afsluitingsvuur te brengen op de noorde lijke landhoofden der bruggen teneinde, in verband met de voorgenomen aanval 163 Het is niet meer met zekerheid kunnen worden vastgesteld, wie deze mededeling heeft gedaan. Zij was vermoedelijk het gevolg van het onderhoud, dat C.-6 G.B. te ongeveer 8.00 had met de Commandant van het Franse detachement, dat uit Tilburg naar Moerdijk was gezonden en dat behoorde tot de le Division Légère Mécanique. Diens mededelingen zijn wellicht niet goed be grepen. Ket is mogelijk, dat door de Duitsers een buitgemaakte Nederlandse batterij werd gebruikt, daa; bekend is, dat twee op 10 Mei gevangen genomen kapiteins (C.-I-17 R.A. en C.-2-1-17 R.A.) hebben geweigerd inlichtingen te geven omtrent de bediening van het geschut van 7 veld. Het is niet kunnen worden vastgesteld, van wie dit bericht afkomstig was.

NIMH | 1963 | | pagina 183