De Groepsreserve uit de Groep Kil kreeg 11 Mei te 20.00 opdracht om bij het aanbreken van de dag van 12 Mei (3.00) voorbereidingen te treffen om op te rakken naar de brug bij Barendrechtscheveer, naar 's-Gravendeel of naar De Wacht. Voor de gebeurtenissen in Groep Spui wordt verwezen naar het op blz. 156 en 157 medegedeelde, waaruit blijkt dat de gevechtsactie zich beperkte tot het nu en dan wisselen van infanterievuur tussen de in Groep Spui ingestelde bewaking van de Oude Maas en de op de noordoever daarvan incidenteel verschijnende Duitsers. De sectie marinetroepen rukte op 10 en 11 Mei enige malen uit voor het opsporen van parachutisten, doch de desbetreffende meldingen bleken onjuist te zijn. Een overzicht der krijgsverrichtingen op 10 en 11 Mei vertoonde voor de Groep Kil - de enige der beide Groepen van het Zuidfront, die daadwerkelijk in gevecht was - in de nacht van 11/12 Mei geen gunstig beeld. Nadat in de morgen van 10 Mei het Vak Wieldrecht en het bruggenhoofd Moerdijk verloren waren gegaan, waren de beide tegenaanvallen, resp. over de Kil (11-28 R.I.) en over de Oude Maas (3 G.B.) op 11 Mei mislukt en evenzo de uit het zuiden door 6 G.B. ondernomen poging tot herovering van het bruggen hoofd Moerdijk. De in uitzicht gestelde stoot naar het noorden door de Brabant binnengerukte Franse troepen liet op zich wachten. Aan C.-Groep Kil waren u/i6 van zijn oorspronkelijke infanterie en vijf van zijn dertien batterijen ont vallen. Ondanks de versterking met het gehavende 3 G.B. en met twee zwakke compagnieën en een sectie mortieren uit de Groep Spui was de infanterie der Groep Kil zonder samenwerking met andere troepen niet meer in staat offensief op te treden. De krachtige en werkzame actie der artillerie schonk weliswaar vol doening, doch deze leed onder de nog steeds niet verkregen munitie-aanvulling. Daar van C.-Vg.Holland reeds op 11 Mei te 10.20 bericht was ontvangen, dat de Lt.Div. het Eiland van Dordrecht zou zuiveren en daarna over Wieldrecht en Barendrecht zou oprukken, werd met spanning naar de komst der lichte troepen uitgezien. c. DE KRIJGSVERRICHTINGEN OP 12 MEI Langs de Dordsche Kil was in de nacht van 11/12 Mei het artillerievuur niet verstomd. De 25 Afd.A. zette het reeds vermelde storende vuur op de noordelijke landhoofden der bruggen bij Willemsdorp voort. Omstreeks middernacht werden lichtjes en bewegingen waargenomen in de grienden op de oostelijke Kiloever ten zuiden van Catharinahoeve. 1-23 R.A. kreeg te 1.05 opdracht, haar zuidelijkste batterij de op 10 Mei 12.00 verlaten stelling weder te doen innemen en een vuur stoot van 2 minuten op bedoelde grienden af te geven. 167 GROEP SPUI OVERZICHT (Zie schetskaarten nrs Z. 12 en Z. 13) GROEP KIL

NIMH | 1963 | | pagina 187