Willemsdorp en omgeving, waardoor de troepen tegenover de Lt. Div. zouden worden verzwakt. Teneinde voor een actief optreden uit een ten noorden van Willemsdorp te vormen bruggenhoofd) e of uit dat te Wieldrecht over enige troepen te kunnen beschikken, verzocht C.-Groep Kil aan C.-Groep Spui, hem nogmaals een tirailleurcompagnie te zenden. Als gevolg hiervan werd 1-II-34 R.I. (min een sectie), versterkt met twee sectiën van 11 M.C.1), beschikbaar gesteld, welke compagnie tegen de middag in vrachtauto's te Maasdam aankwam en voorlopig in reserve werd gehouden. Het bijeenbrengen van het overzetmaterieel, dat uit Strijensas werd aangetrok ken, nam veel tijd in beslag, daar C.-3-II-28 R.I. niet alleen materieel voor de patrouilles deed bijeenbrengen doch tevens voor het eventueel overzetten van een sterkere afdeling. Van de overzijde werd hierbij mitrailleur- en kanonvuur ont vangen, zodat verrassing weinig waarschijnlijk was. Omstreeks 13.25 staken twee patrouilles vrijwilligers de Dordsche Kil over bij De Wacht en tegenover Willems dorp. De patrouille bij De Wacht bestond uit een sergeant en vijf soldaten, de andere patrouille uit een korporaal en twee soldaten van 19 Bt.Lu.A. De patrouille bij De Wacht trof tegenover dit punt geen vijandelijke bezetting aan, doch ontving vuur uit de omgeving van Catharinahoeve en Tweede Tol; de andere patrouille ontving vuur uit de omgeving van het barakkenkamp te Willemsdorp, waardoor de soldaat Ververs dodelijk werd getroffen. Korte tijd later ging het reeds gedeeltelijk vernielde barakkenkamp in vlammen op. Zoals later werd vernomen 2) had de Duitse commandant te Willemsdorp de indruk verkregen, dat een Nederlandse overgangspoging aanstaande was en schatte hij de sterkte der tegenover hem liggende troepen op een regiment, waarbij Engelsen. Hij verzocht om steun van luchtstrijdkrachten en versterking met mortieren, terwijl hij ter verbetering van het schootsveld het barakkenkamp deed afbranden. Na enige tijd keerden de patrouilles met gegevens over de vijandelijke opstellin gen tussen Tweede Tol en Willemsdorp terug. Op grond hiervan bracht de 25 Afd.A. te 17.00 met de middenbatterij storend vuur uit ten noorden van Willems dorp en te 17.20 met de rechterbatterij op dit dorp zelf. Van hernieuwd artillerie vuur op Catharinahoeve werd in verband met de geringe resultaten, die daarmede tot dusver waren verkregen, afgezien. Echter werd hierop nogmaals vuur gebracht door de sectie van 34 C.Mr., opgesteld ten zuidwesten van 's-Gravendeel. De demonstratieve verkenning tegen Willemsdorp e.o. had dus, hoewel later ingezet dan in de bedoeling van de Groepscommandant lag, goede vruchten gedragen. Zoals op blz. 172 vermeld reageerde de tegenstander op de activiteit uit de Groep Kil door het inzetten van 22 bommenwerpers 3), die tussen 18.30 en 19.30 173 0 Totaal vier stukken, aangezien de twee overige stukken dezer sectiën op 10 Mei naar de brug te Spijkenisse waren gezonden. 2) "Uit mededelingen van Nederlandse krijgsgevangenen, die zich in een door de Duitsers bij Willemsdorp ingericht krijgsgevangenkamp bevonden. 3) Melding van de luchtwachtpost te Strijen van 12 Mei 18.37.

NIMH | 1963 | | pagina 193