- te HellevoetsluisC.-I-39 R.I. met het afgeloste detachement uit Spijkenisse (een sectie van 1-II-34 R.I., een sectie van 3-1-39 R.I. en een sectie van 11 M.C.), het Detachement van de Vaartuigendienst en de sectie marinetroepen; te Zuid-Beij er land en Numansdorp de op blz. 156 genoemde detachementen. C.-M.C.-I-39 R.I., res.kapitein Isaacs, die zich bevond op Fort de Ruyter en, zoals reeds medegedeeld, daadwerkelijk het commando voerde, kon op 12 Mei aanvankelijk geen verbinding krijgen met C.-Groep Spui, doordat deze tweemaal zijn commandopost had verplaatst. Wel kreeg hij in de voormiddag verbinding met C.-34 R.I., die hem, nadat hij hem omtrent de toestand had ingelicht, namens de Groepscommandant (die hiertoe weder opdracht van C.-Vg.Holland had ont vangen) opdroeg, verband te gaan opnemen met Franse troepen te Steenbergen en hun commandant gegevens te verstrekken over de toestand aan Nederlandse zijde, zowel ten noorden als ten zuiden van de rivieren. Per rijwiel naar Steenbergen gereden zijnde, werd de kapitein met een Franse auto naar Oude Molen (ten noorden van Bergen op Zoom) gebracht, waar hij de luitenant-kolonel Moslard, Commandant van een Franse Verkenningsafdeling, inlichtte omtrent de troepen te Willemstad, de aanwezigheid van een Duits Muggenhoofd bij Moerdijk, de bezetting door de Duitsers van het Eiland van Dordrecht alsmede de toestand bij en ten zuiden van Rotterdam. Van de Franse commandant vernam hij, dat diens troepen oprukten naar Dinteloord en Stampers gat, terwijl naar Standdaarbuiten en verder oostelijk andere Franse troepen in opmars waren.1) Te 17.00 bracht kapitein Isaacs telefonisch verslag uit aan de Chef van de Staf van Groep Spui en nam daarna opnieuw verband op met luitenant-kolonel Moslard, die hem uitvoerige inlichtingen over de opmars van de Franse troepen aar Roosendaal, Breda en Tilburg verschafte. Deze Franse hoofdofficier had opdracht, in de bereikte opstelling nadere instructies af te wachten, die vermoede lijk opmars naar Moerdijk zouden inhouden. Hij beklaagde zich o.m. over de vele loslopende Nederlandse militairen die, naar intussen was gebleken, afkomstig waren van de Peeldivisie, welke in volle terugtocht was. 179 BRUGGENHOOFD WILLEMSTAD (Zie schetskaart nr Z. 8) h Ter toelichting diene, dat de Verkenningsafdeling van luitenant-kolonel Moslard (12e Groupe- ment de reconnaissance de Division d'Infanterie, afgek. 12e G.R.D.I.) behoorde tot een groep V' ikenningsafdelingen, die onder bevel van kolonel de Beauchaine was opgerukt over Breskens, Valcheren en Zuid-Beveland en was aangewezen om de lijn Breda-Geertruidenberg te gaan be zetten. Deze Groep had veel vertraging ondervonden en daarvan was het gevolg geweest, dat op li Mei een detachement uit Tilburg naar de Moerdijkbruggen was gezonden, welk detachement reeds werd beschreven bij 6 G.B. Naar Breda en omgeving rukte de Franse gemotoriseerde 25e Divisie op. Voor volledig overzicht van de opmars van Franse troepen wordt verwezen naar het boekwerk „Inleiding en Algemeen overzicht van de gevechtsdagen van 10-19 Mei 1940", van Hoofddeel III van het Stafwerk: „Nederlandse verdediging tegen de Duitse aanval van 10-19 Mei 1940."

NIMH | 1963 | | pagina 199