Nederlandse dan wel Duitse handen was, en vervolgens verband op te nemen met het detachement te Spijkenisse. In de namiddag te ongeveer 16.00 werden deze verkenningen op last van de Groepscommandant weder gestaakt. Tezelfder tijd werd aan C.-39 Res.Gr.C., kapitein Verdoorn, (op het zeefront) opgedragen, om met zijn compagnie (min de sectiën te Oudorp en te Hekelingen) en een zw.mitr. van 1-39 R.I. zich te begeven naar Abbenbroek (ten zuiden van leenvliet, zie schetskaart nr Z. 1) en aldaar stelling te nemen ter weerszijden van de dijk naar Zuidland.1) Deze werd daarna bovendien versterkt met de twee sectiën van 2-1-39 R.I., die nog aan de kust stonden. C.-2-I-39 R.I., res.kapitein 1 h. C. Botter, wiens compagnie nu over verschillende punten was verdeeld, ont ving opdracht om met de te Hellevoetsluis aanwezige drie sectiën, resp. van 3-1-39 R.I., 1-II-34 R.I., en 11 M.C. zich te begeven naar Zuidzijde (zuid-zuidoost van Nieuw-Beijerland) als reserve van de Groepscommandant. Dit detachement kwam daar ten gevolge van allerlei oorzaken eerst in de late avond aan. De onderdelen van het vak Hellevoetsluis waren dus aan het eind van 13 Mei verdeeld over Brielle, Zwartewaal en Nieuwe Sluis, Abbenbroek, Spijkenisse en Allemanshaven, Hekelingen en Zuidzijde, terwijl de kustbatterijen elk door een groep werden beveiligd en Hellevoetsluis, behalve door de Vakcommandant met zijn staf, nog slechts door de C.M.M. met zijn personeel en de sectie marinetroepen was bezet. Zoals eerder is medegedeeld had C.-Groep Spui op 13 Mei omstreeks 15.30 telefonisch van C.-Groep Kil bericht ontvangen, dat hij rekening moest houden met de mogelijkheid van een terugtocht naar het westen van de troepen van Groep Kil en dat hij dan, aldus had C.-Vg.Holland bepaald, onder bevel van C.-Groep Kil zou treden. Hij moest op nader door C.-Groep Kil te geven bevel een opname stelling doen bezetten in de lijn Numansdorp-Klaaswaal-Heinenoord. Toen hem later bericht werd, dat onderdelen van Groep Kil door de geprojec teerde opnamestelling naar het westen trokken, gaf de kolonel, vooruitlopende op het nog niet gegeven bevel van C.-Groep Kil, opdracht tot het bezetten van de opnamestelling. Tevens verlegde hij zijn commandopost naar Nieuw-Beijerland en trok hij uit Hellevoetsluis het bovengenoemde detachement onder C.-2-I-39 R.I. aan, dat te Zuidzijde werd geplaatst. De opnamestelling (zie schetskaart nr Z. 16) werd gesteld onder bevel van wnd. C.-34 R.I., majoor Götz, en werd verdeeld in drie vakken met als scheidings- punten van het middenvakOude Sluis (bij rechtervak) en Stougiesdijk (bij linker vak). Het rechtervak werd bezet door het Detachement Numansdorp, het midden vak door het Detachement Zuid-Beijerland, het linkervak door het Detachement Oud-Beijerland.2) De bezetting van het linkervak bleef tevens belast met de be waking van het Oude Maas gedeelte van en met Heinenoord tot en met de Beren plaat. 199 1 De bedoeling hiervan is niet duidelijk. Er bleef dus nog een sectie zware mitrailleurs (min een stuk) aan de kust achter nabij kustbatterij X. 2j Voor de samenstelling der detachementen: zie blz. 156.

NIMH | 1963 | | pagina 219