optreden had ten gevolge, dat op het Spui geen overgangsmateriaal beschikbaar kwam zodat de terugtrekkende troepen uitsluitend aangewezen bleven op de reep- pont tussen Nieuw-Beijerland en Hekelingen, waarmede slechts twee a drie voer tuigen per 10 a 15 minuten konden worden overgezet. In de avond was de sectie marinetroepen, versterkt met een sectie infanterie nog naar het Voornsche Kanaal gezonden voor het bezetten van twee bruggen ter dekking van een eventuele terugtocht van troepen, doch te middernacht keerden zij weder naar Hellevoetsluis terug. Voor een goed begrip van hetgeen zich in en nabij het bruggenhoofd Willem stad op 13 Mei afspeelde diene het volgende. De Franse 25e Gemotoriseerde Divisie (25 D.I.M.) was bezig zich aan de Mark ter verdediging in te richten tot ten noorden van Breda, terwijl de Groep Ver kenningsafdelingen onder kolonel de Beauchesne de beveiliging uitvoerde langs het oost-west lopende deel van de Mark en de Dintel. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, bevond zich de Verkenningsafdeling van luitenant-kolonel Moslard op de westvleugel met het Nederlandse detachement onder bevel van kapitein Isaacs bij Dintelsas. De opmars van de Duitse troepen, met in voorste lijn de 9e Pantserdivisie, naar het Eiland van Dordrecht en tegen Breda en met een SS-Divisie ten zuiden van Breda, noodzaakte de Franse troepen tot een terugtocht in zuidelijke en zuid westelijke richting op de Belgische stelling bij en ten oosten van Antwerpen. Kapitein Isaacs deed op 13 Mei te 6.10 op bevel van luitenant-kolonel Moslard de brug bij Dintelsas springen, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. Te 11.00 ontving hij bevel, met de bezetting van de forten De Ruyter J), De Hel en van de overige opstellingen terug te trekken op Steenbergen, waar hij de westelijke en oostelijke uitgangen van de stad moest verdedigen, doch voor overmacht moest terugtrekken op Bergen op Zoom. Het bevel luidde als volgt: Zonder C.-1-I-39 R.I., kapitein Meijjes, te Willemstad in te lichten, trok de kapitein met het detachement, dat hij te Dintelsas bij zich had (dus niet met de 202 BRUGGENHOOFD WILLEMSTAD Par ordre du lieutenant-colonel Moslard le capitaine Isaac abandonnera les positions des Forts Sabina, de Hel et les autres. II se repliera sur Steenbergen avec tous éléments avec mission: défendre les sorties Est et Ouest de la ville le plus longtemps possible. En cas d'attaque ennemie trop forte, il se repliera sur Bergen op Zoom oü il trouvera le contact avec le Lt.Col. Moslard. II adressera un compte rendu au Lt.Col. Moslard, Commandant de 12e G.R.D.I. a Bergen op Zoom. Pour le Lt.Col. Moslard, L'Officier adjoint w.g. onleesbaar. tuigen waren te Middelharnis onder beheer van de C.-Det.zinkschepenversperring achter gebleven en door deze na de capitulatie naar Numansdorp gebracht. C.-Det. vaartuigendienst Haringvliet-west heeft op 14 Mei zijn vaartuigen weder naar Helle voetsluis teruggebracht. 1) Ook wel genoemd het fort in de Sabina-Hendrika polder.

NIMH | 1963 | | pagina 222