gehele bezetting van het bruggenhoofd zoals het bevel luidde) op gevorderde auto's naar Steenbergen, waar hij tezamen met de Fransen stelling nam. Na her haalde luchtaanvallen werd te 17.00 de terugtocht op Bergen op Zoom aanvaard waarbij de troep uit elkaar geraakte en het verband met de Fransen verloren ging. Een deel van dit detachement is bij gevechten ten zuiden van Bergen op Zoom in handen van de Duitsers gevallen, een deel is op Walcheren terechtgekomen, een deel bereikte via Antwerpen Zeeuwsch-Vlaanderen.1) Bij de rest van de veiligheidsbezetting in het bruggenhoofd Willemstad was de gang van zaken als volgt. Kapitein Meijjes had na informatie telefonisch van het op Fort De Ruyter achtergebleven administratief personeel vernomen, dat zijn collega zich bij de Franse troepen had aangesloten. Op 13 Mei te 10.00 nam een gemotoriseerde Franse afdeling verband op met de bezetting van Willemstad en de commandant van die afdeling was nog optimistisch gestemd. In de namiddag vernam de kapitein echter, dat Klundert en Oudenbosch in Duitse handen waren en dat Duitse patrouilles ten noorden van Klundert in Noordschans waren aangekomen 2). Het duurde echter nog tot 14 Mei voordat contact met Duitse troepen werd ver kregen. De gebeurtenissen op 13 Mei toonden aan dat de troepen van de Groep Kil, die sedert de vroege morgen van 10 Mei in gevecht waren geweest, de grens van hun uithoudingsvermogen hadden bereikt. Behoudens de betreurenswaardige ge beurtenissen bij 11-23 R.A. en 25 Afd.A., welke voornamelijk op rekening moeten worden geschreven van de Afd. Cn., vertoonden de verschijnselen van demoralisatie en paniek zich in hoofdzaak bij de ter versterking ontvangen troepen. Deze toonden zich tegen de gevechtsindrukken nog niet opgewassen terwijl de troepen uit de Groep Kil, die eerder in gevecht waren gekomen, ondanks hun vermoeidheid reeds meer gehardheid bleken te hebben gekregen. Na het over de bruggen bij Willemsdorp en Zwijndrecht tot op IJsselmonde doordringen van de Duitse pantserdivisie, het ontruimen van het Eiland van Dor drecht door de Lt.Div. en het loslaten van de Barendrechtse brug door 3 G.B. was de positie van de Groep Kil onhoudbaar geworden. Naar later is gebleken rukte, behalve de 9e Pantserdivisie, tevens de SS-Standarte Adolf Hitler naar Rotterdam op, terwijl de 254e Divisie in opmars was naar de omgeving van Moerdijk. Deze troepen werden met de 7e Vliegerdivisie samen gevoegd tot het XXXIXe Legerkorps, dat tot taak kreeg, de Vesting Holland uit het Zuiden over Rotterdam aan te vallen. C.-XXXIXe Legerkorps kwam met zijn staf op 13 Mei te Rijsoord aan. 203 SAMENVATTING Zie voor de verdere lotgevallen de boekwerken: „De verdediging van Noord-Limburg en Noord-Brabant Mei 1940" en „De Strijd in Zeeland Mei 1940". 2) De Duitse 9e Pantserdivisie zorgde in het gebied ten westen van de lijn Breda-Moerdijk voor de beveiliging van de Duitse opmars, zolang deze niet door andere troepen was overgenomen.

NIMH | 1963 | | pagina 223