e. DE KRIJGSVERRICHTINGEN OP 14 MEI Op 14 Mei te 2.30 nam C.-Groep Kil het besluit tot de terugtocht tot achter het Spui, waar, in aansluiting met de bezetting van de Oude Maas, door de troepen van de Groepen Kil en Spui (ongeveer vier bataljons) weerstand tegen eventueel naar het westen oprukkende vijand zou worden geboden. Door de Chef van de Staf werden telefonisch de vereiste bevelen gegeven (zie schetskaart nr Z. 17). Er werden twee terugtochtsassen aangewezen, nl.: a. de weg 's-Gravendeel-Maasdam-Westmaas-Stougiesdijk-Nieuw-Beijerland- veer over het Spui-Hekelingen voor het Detachement Houtman (C.-III-34 R.I.), waarbij werd ingedeeld 1-23 R.A. en tevens voor Detachement Stroink (Groepsreserve onder C.-28 R.I.), waarbij werd ingedeeld 1-II-23 R.A. (in stelling bij St. Anthonypolder) b. de weg Strijen-Klaaswaal-Piershil en vervolgens of naar Goudswaard, of naar het voetveer ten noorden van Piershil voor het Detachement Van Maanen (C.-II-28 R.I.). Marsdoelen - voor het Detachement Houtman met 1-23 R.A. Hekelingen; - voor het Detachement Stroink met 1-II-23 R.A. Spijkenisse; - voor het Detachement Van Maanen Zuidland. Als plaats voor de nieuwe commandopost voor de Gr.C. en de Gr.A.C. werd Heenvliet aangewezen. Aan C.-Groep Spui werd medegedeeld, dat hij onder de bevelen van C.-Groep Kil trad en de opnamestelling (voor zover zulks niet reeds was geschied) moest worden bezet; voorts werd hem nogmaals opgedragen, te zorgen voor overgangsmateriaal hetzij bij Goudswaard, hetzij ten noorden var Piershil. Ter dekking van de terugtocht werden Puttershoek, Maasdam en Strijen vast gehouden door een onder rechtstreeks bevel van de Groepscommandant staand scherm, dat bij Puttershoek en Maasdam tevens de overgangen over de vaart, die deze dorpen verbindt, front-west moest afsluiten. De bezetting dezer punten werd respectievelijk gevormd door - Stafwacht en personeel Vbd.A. van het St.K.-Groep Kil; - C.-28 R.I., luitenant-kolonel Stroink, met zijn commandogroep en een door hem aan te wijzen afdeling. (Aangewezen werden een sectie van 3-III-28 R.I. en twee zware mitrailleurs op auto's ter afsluiting front-oost en een sectie van 1-III-28 R.I. met twee zware mitrailleurs ter afsluiting front-west); - een afdeling aan te wijzen door C.-III-28 R.I. (Aangewezen werden een sectie van 2-III-28 R.I. met het enige overgebleven stuk 6 veld en een stuk van 12 M.C. op een vrachtauto). 204 (Zie schetskaarten nrs Z. 17, Z. 18 en Z. 19)

NIMH | 1963 | | pagina 224