Het scherm mocht eerst terugtrekken op bevel van de Groepscommandant, dat hij zou geven, nadat hij bericht zou hebben ontvangen dat alle voorgelegen troepen de lijn Strij en-Maasdam-Puttershoek hadden doorschreden. De terugtocht van de Detachementen Van Maanen en Houtman begon te 5.00; het Detachement Stroink mocht met de terugtocht beginnen, zodra het Detache ment Houtman Maasdam geheel zou zijn gepasseerd. Het zich losmaken van de vijand geschiedde zonder enige stoornis. Te 's-Graven- deel deed C.-3-III-34 R.I. de pont tot zinken brengen door het openen van de buitenboordkranen, na vitale delen van de machines in de Kil te hebben geworpen. Het bij het „Oude Veer" in stelling gebrachte stuk van 2-1-23 R.A. werd achter gelaten zonder het sluitstuk, dat werd medegenomen, aangezien het stuk slechts zou kunnen worden vervoerd na het opruimen van barricades, hetgeen te tijd rovend werd geacht. De terugtocht van de drie detachementen verliep ongestoord, hoewel volgens latere mededelingen van bewoners een Duitse gemotoriseerde colonne in de vroege morgenuren van 14 Mei de hefbrug bij Barendrechtscheveer had over schreden en zich in de omgeving van Blaak had opgesteld. x) In de lucht ver toonden zich slechts weinig Duitse vliegtuigen. Een kritieke toestand ontstond echter bij het veer over het Spui te Hekelingen. Door de reeds vermelde oorzaken was er geen overgangsmateriaal beschikbaar om het Detachement Van Maanen te Goudswaard of bij het voetveer ten noorden van Piershil over het Spui te zetten. Dit detachement bereikte in de namiddag Zuidzijde na een mars van omstreeks 15 km, die door de vermoeidheid van de troepen en de noodzaak, af en toe vliegerdekking te zoeken, zeer langzaam was verlopen. Daar bij het veer te Hekelingen nog een lange colonne op overzetten wachtte, besloot majoor Van Maanen, in afwachting van het vrijkomen van het veer te Zuidzijde tot legering over te gaan. Hij vernam hier in de avond het bericht betreffende het neerleggen der wapens. De opstopping bij het veer te Hekelingen, waar in strijd met de door C.-Groep Kil gegeven bevelen de batterijen van 14 R.A. met een totale colonnelengte van ongeveer 1| km op de open dijken stonden, was groot. In de loop van de morgen bereikten de Detachementen Houtman en Stroink alsmede 1-23 R.A. na marsen van omstreeks 25 en 20 km dit veer, waar zij geleidelijk werden overgezet, hetgeen door de geringe capaciteit van de pont de gehele dag in beslag nam Voor vuurdekking tegen luchtaanvallen kon slechts worden beschikt over de troepenmitrailleurs, zodat het een geluk mocht heten dat zich vrijwel geen enkel Duits vliegtuig boven het veer vertoonde. Alle aandacht van de Duitsers concen treerde zich blijkbaar op Rotterdam waar in de namiddag zware rookzuilen, ver oorzaakt door het bombardement, opstegen. Bij het vallen van de avond bereikten de beide detachementen en 1-23 R.A. grotendeels hun marsdoelen, respectievelijk Hekeüngen en Spijkenisse, waar zij tot legering overgingen. 205 Vermoedelijk was dit een troepenafdeling, die daarheen was gezonden ter beveiliging van de zich op de weg Dordrecht-Rotterdam bevindende Duitse colonnes.

NIMH | 1963 | | pagina 225