Het Zuidfront was van nature zeer sterk. Slechts bij Willemsdorp vormden de uit 1872 daterende spoorbrug en de in 1936 gereedgekomen verkeersbrug over gangen over het Hollandsch Diep. Over de spoorbrug loopt zowel de verbinding van Wesel over Gennep (Maasovergang), Boxtel en Breda, als die van Antwerpen over Roosendaal naar Rotterdam. De verkeersbrug vormde bij een oorlog met Duitsland de voornaamste verbinding over land met de bondgenoten. De op het Zuidfront ten noorden van het Hollandsch Diep aanwezige perma nente verdedigingswerken waren van oude datum. Met front west waren aanwezig de wallen van Brieüe en Hellevoetsluis, laatstelijk in 1879 onder handen genomen, en twee tussenliggende werken, die van 1883 dateerden; met front zuid lag een ver dedigingswerk aan de mond van de haven van Numansdorp (Fort Buitensluis), dat dateerde uit 1861. Ter verdediging van de beide bruggen (zie schetskaart nr Z.2) waren in 1936 de rivierkazematten Willemsdorp I en II gebouwd, die in de as van resp. de spoorbrug en de verkeersbrug vuur konden brengen'. Zij waren bewapend met een zware mitrailleur en een kanon van 5 cm. De verkeersbrug werd bovendien verdedigd door: - twee zware mitrailleurkazematten in het noordelijke landhoofd, die resp. 30° oost en 50° west van de brug vuur konden brengen; - mitrailleurkazematten Hollandsch Diep I en II, resp. geplaatst bij Bouwlust op de noordelijke oever van het Hollandsch Diep ten westen van de Dordsche Kil en op het noordelijke landhoofd bij de spoorbrug. Deze bestreken het noor delijke gedeelte van de verkeersbrug in kruisvuur. Op het noordelijke landhoofd van de verkeersbrug was een zgn. aspergeversperring tegen vechtwagens aangelegd, die normaal echter niet was afgesloten. Op het noordelijke landhoofd van de spoorbrug bevond zich een geconstrueerd stalen spoorweghek. Beide versperringen moesten bij dreigend gevaar door de zorg van het detachement politietroepen worden gesloten. Het Zuidfront had eerst op 12 April 1940 de bezetting gekregen, waarmede het de oorlog inging. Van 12 December 1936 (opening verkeersbrug) tot 10 April 1939 was een groep politietroepen belast geweest met de permanente bewaking van de beide bruggen en de bezetting van de rivierkazematten Willemsdorp I en II. Daarna was het Zuidfront als volgt bezet geweest. Op 10 April 1939, bij de mobilisatie der grens- en kusttroepen werden op het Zuidfront geplaatst: le. Detachement kustartillerie Hellevoetsluis, bestaande uit Staf te Rockanje, Batterijen IX en X (elk a 3 kanonnen van 7 1.40, twee mitr. M'18 tl. en drie zoeklichten van de 2e Sectie der Zl.A.-Vg.Holland) resp. te Rockanje en ten westen van Hellevoetsluis; 2e. 39 Res.Gr.C., onder bevel van C.-Det.K.A. met een sectie bij elk der Batte rijen IX en X, een sectie te Hellevoetsluis en een sectie te Ouddorp op Goeree; 2

NIMH | 1963 | | pagina 22