- 2e Compagnie, versterkt met de sectie mortieren; - 3e Compagnie, versterkt met M.C. (min een sectie) en een sectie pag. Aangezien herhaaldelijk (later onjuist gebleken) berichten binnenkwamen om trent landingen van valschermjagers in het achterterrein, werden enkele groepen voor rugbeveiliging aangewezen. De munitie werd aangevuld uit de gevechts- trein. Daar de keukenauto's nog achter waren en de levensmiddelentrein zich nog in Giessen-Nieuwkerk bevond, kon geen warme maaltijd worden verstrekt en werd de troep verpleegd uit hetgeen in de verlaten huizen aan eetbaars werd gevonden, 's Nachts werden piketten bij de automatische wapenen gelaten en werd patrouille gelopen langs de Noord, terwijl de troep overigens na ongeveer veertig uur rijden en strijden een welverdiende rust werd gegund. Bij 1-1 R.W. werd de 2e Compagnie (versterkt met een sectie zw.mitr. en een stuk pag.) uit Kinderdijk teruggenomen. Zij bereikte omstreeks 19.15 Alblasserdam en kreeg opdracht, stelling te nemen ter weerszijden van de Alblas. Er werd een gunstige stelling gevonden, die bezet werd door piketten met automatische wapenen. Eén sectie werd aangewezen als dekking van de bataljonscommando post en één sectie als dekking van de regimentscommandopost in het westelijk deel van Oud-Alblas. De 3e Compagnie, versterkt met een sectie zw.mitr., kreeg opdracht, het front gedeelte tegenover de hefbrug over de Noord te bezetten, doch kon het steeds feller brandende dorpsgedeelte niet passeren en moest wachten tot de brand iets afnam en de door bommen geslagen gaten in de kunstweg provisorisch waren gedicht. Hierop was dit stellinggedeelte eerst in de vroege morgen van 12 Mei bezet. De comp.pag. (min een stuk) sloot de hefbrug over de Noord af. De toestand te middernacht is aangegeven op schetskaart nr Z. 11. De beide overblijvende sectiën van de M.C. werden in de vroege morgen van 12 Mei in Alblasserdam opgesteld tegen luchtdoelen. Ook bij dit bataljon waren de keukenauto's nog niet opgesloten, zodat ook hier de troep werd verpleegd met wat men in de huizen aantrof. Bij I-K.R.A. werden tegen het invallen van de schemering de nodige voor bereidingen getroffen, waarop de beide batterijen in de nacht van 11/12 Mei in stalling kwamen ten noorden van de Alblas en ten westen van de Zijdekade. Vooraf was een warme maaltijd uit de keukenauto's verstrekt. De Afd.C. bevond zich in een boerderij ongeveer 350 m achter de Afdeling met een art.off.inlichter gedetacheerd bij C.-l R.W. Vuren werden voorbereid op een aantal punten op de westoever van de Noord. De lichte munitiecolonne werd tot in de omgeving der batterijen aangetrokken. Aldus was op de Pinkstermorgen, 12 Mei, een verdedigend front gevormd op de oostelijke oever van de Noord van Kinderdijk tot ter hoogte van de noordelijke punt van het eiland (Sophiapolder) in de Noord (zie schetskaart nr Z. 12). e 17.00 kwam de le Compagnie van 1-1 R.W. te Alblasserdam aan. Eén sectie hiervan werd ter versterking van de 2e Compagnie een stelling ter weers zijden van de Alblas toegewezen, een andere sectie werd ingedeeld bij de 3e 213

NIMH | 1963 | | pagina 233