3e. Batterij XI, een zelfstandige batterij kustartillerie te Numansdorp (3 ka nonnen van 7 1.40 en twee zoeklichten); 4e. Dekkingsdetachement Willemsdorp, bestaande uit de Groep Politietroepen, twee sectiën van 1-41 R.I., welk bataljon onder bevel van T.B.-N.Br. de overgangen bewaakte van Moerdijk tot St. Andries 5e. Luchtverdedigingspunt Willemsdorp, bestaande uit 110 Bt.Lu.A., 82, 83 en 84 Pel.Lu.Mitr. Bij de algemene mobilisatie in Augustus 1939 werd het Commando Zuidfront ingesteld met Staf te Oud-Beijerland, verdeeld in de Groepen Hellevoetsluis en Numansdorp met het Spui als scheidingslijn. Daarin werd een veiligheidsbezetting geplaatst, die, met inbegrip van hetgeen reeds aanwezig was, bestond uit de volgende troepen: groep hellevoetsluis: - St.K. en Vbd.A. - 1-39 R.I. (min 1 en M.C. verminderd met twee sectiën); - 39 Res.Gr.C. (zie boven); - Det.K.A. en 2e Sectie Zl.A. (zie boven); - Detachementen Vaartuigendienst Nieuwe Maas te Brielle en Haringvliet te Hellevoetsluis. Bovendien kwam onder bevel van de Groepscommandant het bij de algemene mobilisatie ingestelde Commandement der maritieme middelen te Hellevoetsluis (C.M.M.-Hs.), dat tot taak had de bewaking van het Zeegat van Goeree. x) De marinecommandant, luitenant ter zee der le klasse F. B. Veenstra, nam met een geringe bezetting zijn intrek in het voormalig Marinehospitaal aan de ingang van de marinehaven. Hij stond administratief onder de Commandant der Marine te Willemsoord. Te zijner beschikking stonden drie bewakingsvaartuigen, t.w. Hr.Ms. Balder, Hr.Ms. B.V. 20 (zeesleepboot Blankenburg) en Hr.Ms. B.V. 21 (zeesleep boot Hoek van Holland). Bovendien waren aan de kust gevestigd de marinekust- wachtposten 33 te Rockanje en 34 te Westhoofd. De bewakingsdienst werd uit gevoerd door de bewakingsvaartuigen in samenwerking met de beide marine- kustwachtposten en met het Detachement kustartillerie. - St.K. en Vbd.A.; - 1-1-39 R.I. met commandogroep en twee sectiën te Willemstad, een sectie te 3 GROEP NUMANSDORP 0 Hellevoetsluis was oudtijds marinebasis geweest. Na vertrek van de marine was daar nog tot 1932 de Marinewerf gevestigd geweest voor reparaties aan oorlogsschepen en loodsboten. Het enige, dat sedertdien behouden was gebleven, was het Mijnenmagazijn, gelegen aan de tramhaven bij de ingang van het Voornsche kanaal.

NIMH | 1963 | | pagina 23