Er had na aankomst van de troepen uit het Oostfront een algehele hergroepering op het Zuidfront plaats, waarbij het Frontcommando (bij gebrek aan een daarvoor geschikte hoofdofficier) noodgedwongen werd opgeheven en het front werd ver deeld in de Groepen Spui en Kil met als scheidingslijn een noord-zuid lopende lijn even ten oosten van Numansdorp, welke in het Hollandsch Diep zuidoost waarts afboog en ten oosten van Klundert weder zuidwaarts liep, zodat Willemstad en omgeving bij Groep Spui kwam. De tot dusverre als C.-Zuidfront opgetreden kolonel G. A. de Brauw werd C.-Groep Spui, terwijl C.-Brig.C, kolonel J. A. G. van Andel, het bevel over Groep Kil kreeg. Beide Groepscommandanten ressor teerden rechtstreeks onder C.-Vg.Holland. Enkele sectiën en organen van het voormalig St.K.-Zuidfront, waaronder het Artilleriecommando, werden te Oud-Beijerland gehandhaafd, ten einde coördi nerend te kunnen optreden. De kapitein der genie, chef der inundaties van het Zuidfront, behield eveneens Oud-Beijerland als standplaats en de hoofden van de secties Genie der beide Groepsstaf kwartieren werden leiders der inundaties in hun gebied. De Staf van Groep Hellevoetsluis werd nu de Staf van Vak Hellevoetsluis van Groep Spui. De Verbindingsafdelingen van het Zuidfront en van de voor malige Groep Hellevoetsluis werden samengevoegd tot Verbindingsafdeling van Groep Spui; deze bleven gelegerd resp. te Oud-Beijerland en Abbenbroek. De Staf van Groep Numansdorp werd opgenomen in die van Brigade C en deze beide tezamen vormden dus de Staf van Groep Kil. De troepen van Brigade C werden over beide groepen verdeeld en de nadelen van het ontbreken van een Frontcommando zouden duidelijk aan de dag treden, toen het Zuidfront op 10 Mei gevechtsterrein werd. De troepenindeling werd nu als volgt (zie schetskaart nr Z. 1): St.K. te Oud-Beijerland; Vbd.A. te Oud-Beijerland en Abbenbroek; Groeps A.C.C.-14 R.A., majoor C. de Wijs, te Oud-Beijerland. Vak Hellevoetsluis (ten westen van het Spui) Staf te Nieuwenhoorn; Infanterie: 1-39 R.I., verminderd met de onderdelen, die zich te Willemstad bevonden en dus nog bestaande uit St., 2e Comp., 3e Comp. en twee sectiën zw. mitrs.; 39 Res.Gr.C.; 1-II-34 R.I.; twee sectiën van 11 M.C.; Det. kustartillerieBtn. IX en X; Maritieme middelen te Hellevoetsluis (als hiervóór medegedeeld). Dit vak werd verdeeld in de (sub.)vakken Rockanje en Oudenhoorn, waarvan de bezetting blijkt uit schetskaart nr Z. 1. Vak Numansdorp (ten oosten van het Spui): Staf te Klaaswaal Infanterie: 34 R.I. (min III en l-II) en een sectie van 11 M.C.; Det. kustartillerie: Batterij XI. 5 GROEP SPUI

NIMH | 1963 | | pagina 25