bijlage V 253 ZEER GEHEIM Stuk Nr. 1 C.-AFZ.ST.-LT.D. Ex. Nr. Nr. 3 B. cp., 11 Mei 1940. BEVEL. 1. De vijand heeft W.oever van de Noord bezet, en heeft o.m. de bruggen bij Zwijndrecht en Alblasserdam en pontveer Zuid van Kinderdijk bezet. 2. Eigen voornemens. De Lt.D. zal afzien van het voornemen om bij verrassing de overgangen over de Noord te forceeren (1 en 2 R.W.) en heeft opdracht het geheele eiland van Dordrecht van vijand te zuiveren, om daarna over Wieldrechtsche veer-'s-Gravendeel op te rukken in de richting van Barendrecht-Rotterdam. Daartoe zal de Lt.D. vormen: a. een vasthoudende groep aan de Noord en b. een hoofdgroep, waarmee over Dordrecht zal worden opgerukt. 3. a. Vasthoudende groep C. is C.-l R.W. troepen: 1 R.W. (min II) en 1-K.R.A. b. Hoofdgroep C. is C.-Afz.Staf-Lt.D. troepen: II-l R.W. 2 R.W. II-K.R.A. c. Divisie-reserve. 2 R.H.M. M.E.-Lt.D. 1-11 R.A. 4. a. De vasthoudende groep zal het doordringen van den vijand over de Noord beletten. b. De hoofdgroep (zie pt. 3.b) zal de overgang over de Merwede bij Papendrecht bij het invallen van de duisternis op heden 11 Mei aanvangen. Op dat uur, uiterlijk 20.30, moeten de verplaatsingen tot de overtocht zijn beëindigd en moet M.E.-Lt.D. de opstelling voor de beveiliging van den overgang van de hoofdgroep over het Papendrechtsche veer tegen overvallen uit de lucht, hebben ingenomen. 5. Plan van uitvoering Volgens de laatste mededeelingen was: a. N.deel van Dordrecht in eigen handen. b. Vij. heeft br. Dordrecht-Zwijndrecht onder geweer- en mitr.vuur terwijl meerdere vij. parachutisten zich zoowel in Duitsche als Hollandsche uniformen op het eiland bevinden. c. III-2 R.W. zou zich te Dubbeldam bevinden. Plan: Naar gelang van de beschikbare vuurkracht van de bataljons van onze hoofdgroep, zal 2 R.W. eerst vanuit het noorden uit Dordrecht zuiveren; en daarna in Z.richting opvolgend tot bepaalde lijnen oprukken en tevens Wieldrecht en Kop van 't Land bezetten. 6. Uitvoering C.-2 R.W. bepaalt opstelling en opmarsch voor den overtocht van de bataljons wrs. te zijner beschikking staande en eveneens voor den overtocht en meldt mij zoodra het reg. over is. Zuivert vanuit N.richting eerst Dordrecht daarna het geheele eiland van Dordrecht. Bezet veer bij Wieldrecht en meldt mij het bereiken van de lijnen a. spoorlijn Zwijndrecht-Dordrecht-Sliedrecht voor zoover gelegen tusschen de rivier de Maas en het water Wantij. b. Kunstweg Wieldrecht-Kop van 't Land. Tijdens het oprukken van lijn a naar b neemt hij het bataljon III-2 R.W. weer onder zijn bevelen en doet het mee naar hut zuiden oprukken.

NIMH | 1963 | | pagina 273