260 BIJLAGE XI C.-BRIGADE C Nr- 1 B. Cp. 13 Mei 1940 17.30 ALGEMEEN VERDEDIGINGSBEVEL. 1. Eigen toestand. De troepen van de voormalige groep Kil, Vg.H. zijn in den nanacht van 13 op 14 Mei en ge durende den 14den Mei over het pontveer van Nieuw-Beijerland teruggetrokken op het front het Spui van uitmonding in het Haringvliet tot Oud-Beijerland-Oude Maas tot Vondelingen plaat. Dit front zal hardnekkig worden verdedigd. In de lijn Numansdorp, Klaaswaal, Stougiesdijk- Goidschalxoord bevindt zich een achterhoedestelling bezet door deelen van 3 G.B. en enkele onderdeden van Groep Spui. Deze achterhoedestelling staat onder bevel van den voormaligen commandant van Groep Spui en heeft bevel tot nader order stand te houden. De troepen van de voormalige Groep Spui zijn onder bevel getreden van C.-Brig.C. Alle nog beschikbare troepen van de voormalige groepen Kil en Spui vormen thans Brigade C. onder mijn bevel. De troepen van de voormalige Groep Spui op het eiland Voorne, West van het Voornsche kanaal, staan onder bevel van den Majoor Goedhart en hebben tot taak vijandelijke landingen te beletten en het veer bij Brielle aan beide zijden in eigen handen te houden. 2. Indeeling van het front. Het Spuifront treedt 15 Mei, 9.00 onder bevel van C.-28 R.I. en wordt verdeeld in twee vakken. Scheidingslijn tusschen de vakken: De lijn Biert (bij rechter)-hp. 24 aan het Spui-Oosthoek (bij rechter)-Zuidzijde (bij rechter). Rechtervak is Vak Zuidland onder bevel van Majoor van Maanen, aanvankelijk met de op Zuidland gedirigeerde infanterie-eenheden, na de hergroepeering met alle nog beschikbare onderdeelen (behoudens den Staf) van 28 R.I. Linkervak is Vak Hekelingen onder bevel van Majoor Houtman, aanvankelijk met alle op Hekelingen gedirigeerde infanterie-onderdeelen, na de hergroepeering met alle nog beschik bare onderdeelen van 111-34 R.I. Het Oude Maasfront treedt voorloopig onder bevel van den commandant van het versterkte 3-1-39 R.I., versterkt met de compagnie van Groep Spui, welke zich thans te Hekelingen be vindt en draagt den naam Vak Spijkenisse. Tot 15 Mei 9.00 voert C.-28 R.I. het bevel over dit vak met als troepen de op Spijkenisse ge dirigeerde infanterie-onderdeelen met het versterkte 3-1-39 R.I. 3. Opdrachten vakcommandanten. Op het Spuifront worden op 14 Mei en gedurende den nacht van 14 op 15 Mei uitsluitend wachten met weerstandbiedende taak geplaatst tegenover Goudswaard, Nieuw-Beijerland en Oud-Beyerland. Voor het overige moet den troepen zooveel mogelijk rust worden gegund en moeten de ver banden wederom worden geordend en de troepen in de hand gebracht. Op het front Oude Maas moeten maatregelen worden getroffen om vijandelijke overgangspoging af te wijzen met zwaarte punt bij Spijkenisse. Zoodra mogelijk moet aldaar een klein bruggehoofd op den oostelijken Maasoever worden gevormd. Op 15 Mei moeten op het Spuifront de troepen opnieuw worden ingedeeld en daarbij alle onderdeelen van 28 R.I. (behoudens den Staf) worden gedirigeerd op Zuidland, alle onder deelen van 111-34 R.I. op Hekelingen en de compagnie van de voormalige Groep Spui uit Hekelingen op Spijkenisse. Een en ander nader te regelen door C.-28 R.I. die zich daartoe persoonlijk naar de vak Cn. moet begeven. Deze troepenuitwisseling zoodanig te doen ge schieden, dat het Spuifront niet van troepen wordt ontbloot. Voor het overige treffen de Vak Cn. op het Spuifront op 15 Mei de noodige maatregelen om dit front op mijn nader bevel te kunnen bezetten en ter verdediging in te richten. 4. Artillerie. Rechtstreekse steun vak Zuidland: 14 R.A. (min III). Rechtstreeksche steun Vak Hekelingen: 1-23 R.A. Rechtstreeksche steun Vak Spijkenisse: 11-23 R.A.

NIMH | 1963 | | pagina 280