had echter op 8 Mei bevolen, dat 11-34 R.I. uit Vak Numansdorp op 10 Mei het bruggenhoofd Willemstad moest gaan bezetten en dat 3 G.B. bij aankomst aldaar zijn mortieren en pag. zou afgeven aan 11-34 R.I. en daarna de plaats van 11-34 R.I. in Vak Numansdorp zou gaan innemen. Dit bevel is echter tengevolge van de overval op 10 Mei niet meer uitgevoerd. Als uitvloeisel van de hierna onder Paraatheid genoemde bevelen van C.-Vg. Holland gaf C.-Groep Spui op 9 Mei tussen 23.00 en 24.00 bevel aan kapitein W. J. N. Meijjes, commandant van de veiligheidsbezetting van het bruggenhoofd Willemstad, om met ingang van 10 Mei 1.00 de overgangen over de Mark en de Dintel te doen bezetten te Dintelsas, noordoost van Dinteloord, bij Stampersgat en Standdaarbuiten en deze bezet te houden, totdat 3 G.B. zou zijn doorgetrokken naar Willemstad. J) In een bevel van 7 Mei had C.-Groep Spui medegedeeld, voor de bezetting van deze overgangen uitvoeringsbevelen te zullen geven, zodra hij betrouwbare be richten omtrent te verwachten agressie zou ontvangen. Als gevolg hiervan stonden op 10 Mei te 2.00 bij elk dezer punten een sectie tirailleurs en een zw. mitrailleur, resp. onder bevel van een sergeant, een vaandrig, een le luitenant en een vaandrig. Kapitein Meijjes en kapitein J. C. A. Isaacs, C.-M.C., bevonden zich bij de brug bij Stampersgat. Wat de bruggen over het Hollandsch Diep betreft (zie schetskaart nr Z. 2) werd reeds medegedeeld, dat het Dekkingsdetachement Willemsdorp was opge nomen in de bezetting van het Vak Wieldrecht-west, welk vak door kapitein W. F. M. Popelier werd gecommandeerd. Deze had dus onder zijn bevel: 1-1-28 R.I. (onder bevel van luitenant F. N. Maas), het Dekkingsdetachement (twee sectiën van 1-41 R.I., mitrailleursectie van 3 G.B.), de Groep Politietroepen, een sectie zw.mitr. van 11 M.C. en een sectie zw.mitr. van M.C.-I-28 R.I. 1-1-28 R.I., de beide sectiën van het Dekkingsdetachement en de sectie zw.mitr. van 1-28 R.I. waren bestemd voor het bezetten van de op de noordelijke oever van het Hollandsch Diep tussen de Dordsche Kil en Prinsenheuvel gelegen ge vechtsopstellingen, benevens de kazemat Hollandsch Diep II. Hiervan waren het Dekkingsdetachement en de 3e Sectie van 1-1-28 R.I. gelegerd in het barakken kamp te Willemsdorp nabij het noordelijke landhoofd van de verkeersbrug. De overige sectiën legerden in een tweetal op enige afstand van Willemsdorp gelegen boerderijen. De sectie van 11 M.C. legerde eveneens in het barakkenkamp en was bestemd voor bezetting van de mitrailleurkazematten bij het noordelijk uiteinde van de brug. De bruggen werden doorlopend bewaakt door posten aan de beide uiteinden en op het midden, die telefonisch verbonden waren met de wacht- gebouwtjes op de uiteinden. De Groep Politietroepen legerde in het groepsgebouw te Willemsdorp en be diende de stukken van 5 cm in de kazematten Willemsdorp I en II, terwijl de zware mitrailleurs in deze kazematten werden bediend door personeel van de 8 Voor deze plaatsen schetskaart nr Z. 3 te raadplegen.

NIMH | 1963 | | pagina 28