In het kantonnement waren uitsluitend maatregelen getroffen tegen sabotage en aanslagen van partijgangers. Zoals reeds werd medegedeeld vormden het 85e en het 86e Peloton luchtdoel mitrailleurs het luchtverdedigingspunt Zwijndrecht ter bescherming van de spoor brug en de brug voor gewoon verkeer, die van Dordrecht naar Zwijndrecht over de Oude Maas voeren. Het behoorde tot de Lvd. Kring Rotterdam-'s-Gravenhage. Het 86e Peloton telde twee onderofficieren, het 85e Peloton een officier (tevens Commandant van het Lvd.punt) en een onderofficier. Elk peloton bestond verder uit negentien korporaals en manschappen met vier mitrs. M'25. Ten dienste van de luchtwachtdienst was werkzaam de Luchtwachtpost Dordrecht, gevormd door ongewapende vrijwilligers. De 3e Sectie van de 2e Wegcompagnie van het Bataljon spoorwegtroepen, be staande uit de commandant, luitenant L. J. Leyten, vier onderofficieren en zes en vijftig korporaals en manschappen (personeel met zeer geringe militaire opleiding), was belast met de bewaking van het stationsemplacement en de spoorbrug en ressorteerde onder de D.E.V. De brug voor gewoon verkeer werd, ingevolge opdracht van C.-Vg.Holland, gedurende de mobilisatie bewaakt door een brugwacht, bestaande uit een sergeant en een korporaal van de infanterie (waartoe vijf onderofficieren en vijf korporaals bij de 3e Dep.Comp.Pont. waren gedetacheerd) en twaalf pontonniers (van de le en 2e Depot Comp.). De wacht vertoefde in een wachthuisje, dat zich op de brug bevond aan de noordzijde van de klep met een dubbelpost aan de noord zijde en een aan de zuidzijde van het zeer lange kunstwerk. In het Kantonnement Dordrecht waren nog een tweetal militaire inrichtingen, n.l. het Magazijn 's Landswerf en het Kantonnementsziekenverblijf aanwezig. Het Magazijn 's Landswerf bevatte omstreeks duizend geweren en karabijnen, zes lichte mitrailleurs, handvuurwapenen, ledergoed, enige vrachtauto's en motoren, benzine, enz. Het personeel bestond uit de sergeant le klasse-magazijnbeheerder J. F. Smit en drie andere onderofficieren, negentien korporaals en manschappen alsmede vijf burgerwerklieden. Het Kantonnementsziekenverblijf was sedert September 1939 gevestigd in het voormalige Militaire Hospitaal aan de Vriesestraat en telde aan personeel: twee officieren van gezondheid, waarvan off.v.gez. le kl. Dr. H. J. Ormel de Chef was, een apotheker, zes hospitaalsoldaten en drie apothekers-assistenten. Tenslotte moet worden vermeld, dat zich te Dordrecht de N.V. Metaalwaren- maatschappij „Johan de Witt" bevond, gevestigd in een voormalige mu nitiefabriek, onder directie van res. majoor voor speciale diensten bij de artillerie A. Wilod Versprille, waar o.m. pantsergranaten van 4,7 cm werden vervaardigd en waar zich in verband hiermede twee stukken pag. van 4,7 cm bevonden. C.-Depot pontonniers en torpedisten stond als zodanig onder bevel van de Inspecteur der Genie te 's-Gravenhage, doch als Kantonnementscommandant onder bevel van C.-Vg.Holland. Dordrecht behoorde overigens tot het gebied, waarin het militaire gezag in eerste instantie werd uitgeoefend door de Commandant 12

NIMH | 1963 | | pagina 32