Dordrecht-Moerdijk enkele zware mitrailleurs te plaatsen tot afweer van eventueel op deze weg landende vreemde vliegtuigen en gedurende deze uren te Maasdam een tirailleurcompagnie, versterkt met een sectie zw. mitrailleurs, op auto's gereed te houden om tegen dergelijke landingspogingen te kunnen worden ingezet. Ter uitvoering hiervan deed C.-Groep Kil in de morgens van 9 en 10 Mei twee sectiën van M.C.-I-28 R.I. in stelling komen langs het weggedeelte Willemsdorp-Amstel- wijck en één sectie van 12 M.C. bij het weggedeelte binnen het bruggenhoofd Moerdijk. Van M.C.-I-28 R.I. stonden op beide morgens in stelling de le Sectie (een stuk, daar het tweede stuk in reparatie was) en de 3e Sectie (twee stukken), onder gezamenlijk commando van de le luitenant M. Trouwborst, C.-3e Sectie; de le Sectie werd gecommandeerd door een dpi. sergeant. De drie stukken stonden, van noord naar zuid, als volgt opgesteld - één stuk 600 m ten zuiden van Amstelwijck; - één stuk 500 m ten zuiden van het viaduct bij Tweede Tol; - één stuk bij Willemsdorp tegenover het groepsgebouw van de politietroepen. Van 12 M.C. stond in de morgen van 10 Mei de 4e Sectie (drie stukken) onder de le luitenant J. M. Broekman in stelling ter weerszijden van de kunstweg ten zuiden van de verkeersbrug. Te Maasdam stond in de morgen van 10 Mei 2-III-34 R.I. gereed, versterkt met een sectie van M.C.-III-34 R.I. Zoals later is gebleken, was deze compagnie ten onrechte niet op volle sterkte, doch had de C.C., kapitein W. van Daalen, het keuken-, trein- en bureaupersoneel, een politiewacht en voorts kwartierzieken, in totaal een officier en vijf en dertig man achtergelaten, waarbij twee beschadigde, doch bruikbare lichte mitrailleurs. De uitrukkende sterkte bedroeg zodoende omstreeks zeventig man met zes lichte mitrailleurs. De sectie zware mitrailleurs telde slechts één stuk, daar het tweede in reparatie was.J) Teneinde deze compagnie zonodig snel naar het Eiland van Dordrecht te kunnen verplaatsen had C.-Groep Kil, na bekomen machtiging van C.-Vg.Holland, in de nacht van 9/10 Mei ge durende de uren, dat de veerpont te 's-Gravendeel normaal buiten bedrijf was, deze gebruiksvaardig in de haven van 's-Gravendeel doen gereed houden. Zoals steeds het geval was, waren de commandoposten van de bataljons en hogere commandanten op het Zuidfront buiten de normale diensturen door een officier van dienst bezet. De vorenbedoelde opdracht tot het treffen van afweermaatregelen tegen eventuele landingen van vreemde vliegtuigen op de betonwegen deed in de Groep Kil enige spanning ontstaan. Echter ontving de Groepscommandant geen nadere mede delingen omtrent dreigend gevaar; ook werd geen bevel ontvangen over te gaan tot „verhoogde strijdvaardigheid" en evenmin werd bevolen, de slagsnoerleidingen aan de bruggen te Willemsdorp aan te brengen. Integendeel werd op 9 Mei omstreeks 18.00 via C.-Vg.Holland het volgende door de O.L.Z. uitgegeven telexbericht ontvangen 14 M.C.-III-34 R.I. telde in het geheel slechts vijf stukken, daar drie stukken in reparatie waren.

NIMH | 1963 | | pagina 34