Het betrof hier slechts de gevallen, welke verband hielden met ernstige toestand bij de naaste familie van de militairen, doch bij de ondercommandanten deed het ten onrechte op vele plaatsen een gevoel van ontspanning ontstaan. Had C.-Groep Kil dus voor zijn troepen geen bijzondere bevelen voor verhoogde of volledige strijdvaardigheid ontvangen, voor Groep Spui was zulks wel het geval voor wat de troepen aan de kust, de kustartillerie en de marine betrof. C.-Groep Spui ontving nl. op 9 Mei te 19.25 de opdracht van C.-Vg.Holland: Bijzondere waakzaamheid aan de kust vereistte 20.55 gevolgd door: Lichten langs de kust doven", waarna te 23.40 werd bevolen: Hedennacht van 3.00 af voor de gehele kust volledige strijdvaardigheid"Dit laatste was een uitvloeisel van een bevel van de O.L.Z. van 23.15 inhoudende, dat van 10 Mei 3.00 af volledige strijdvaardigheid gold voor alle S.B. troepen.2) Hoewel C.-Groep Spui ook de mededeling omtrent het toestaan van enkele noodzakelijk geachte buitengewone verloven had ontvangen, was hij door boven staand bevel toch meer op zijn hoede, hetgeen ook wel blijkt uit het op blz. 8 genoemde bevel aan de Commandant van het bruggenhoofd Willemstad om de overgangen over de Dintel en Mark voor 3 G.B. open te houden; een maatregel, die hij volgens zijn bevel van 7 Mei van plan was te treffen bij het vernemen van betrouwbare berichten omtrent agressie. In de Groep Spui stond dan ook op 10 Mei 2.00 de veiligheidsbezetting van het bruggenhoofd Willemstad aan de Mark en de Dintel en waren de kustbezettingen en de Marine van 3.00 af volledig strijd vaardig. 3) Indien een C.-Zuidfront aanwezig was geweest, zou deze wellicht voor de Groep Kil eveneens bijzondere maatregelen hebben bevolen. Tenslotte zij medegedeeld, dat (zoals in Deel 1 van Hoofddeel III is uiteen gezet) de O.L.Z. op 9 Mei te 20.45, dus 2| uur vóórdat bovenbedoeld bevel voor volledige strijdvaardigheid voor de S.B. troepen uitging, een waarschuwing per telex aan zijn onderbevelhebbers had doen zenden van de volgende inhoud: C.-Vg.Holland, er van uitgaande, dat zijn troepen door het Veldleger en de grenstroepen voldoende beveiligd waren en dus voldoende tijd zouden hebben om zich strijdvaardig te maken, wanneer de grenzen daadwerkelijk zouden zijn over schreden, heeft deze waarschuwing niet aan zijn ondercommandanten doen door geven. Blijkbaar is niet gerealiseerd, dat de troepen niet over munitie bij de man 15 "Buitengewone verloven, bedoeld in de gevallen, genoemd in de punten c-f-g-h-i-i en k van het R.I.D.K.L., aanhangsel nr 103 A paragraaf 10 kunnen wederom worden verleend".1) „van de grens komen zeer verontrustende berichten; weest dus zeer op uw hoede." J) A.H.K., Afd. Landmacht, Kabinet, nr 3805, verzonden 9-5-'40, 17.30. 2) S.B. betekende strategische beveiliging. Daartoe behoorden oorspronkelijk de troepen, die volgens de regeling van de „Buitengewone oproeping uitwendige veiligheid" reeds in April 1939 onder de wapenen waren geroepen, alsmede de Grensbataljons. Aangezien C.-Groep Kil geen opdracht voor volledige strijdvaardigheid van S.B. troepen ont ving, werden blijkbaar geen troepen van die Groep daartoe gerekend. 3) Van de bewakingsvaartuigen was Hr.Ms. Balder in reparatie te Bolnes en dus niet te Hellevoet- sluis beschikbaar.

NIMH | 1963 | | pagina 35