c. DE AANVAL BIJ WILLEMSDORP De te Willemsdorp gelegerde manschappen liepen, gewekt door het geronk der vliegtuigen en het vuren der luchtdoelartillerie, merendeels in nachtgewaad naar buiten en staarden naar het ongewone schouwspel. Even na het bombarde ment van 19 Bt.Lu.A. werden ook op Willemsdorp een drietal bommen geworpen, waarvan twee doel troffen. De kijkende militairen stoven uiteen en zochten dekking langs de dijken en in de betonnen schuilplaatsen. De toesnellende Commandant van het Vak Wieldrecht-west, kapitein Popelier en de luitenants Westerman van het Vaartuigendetachement en Uriot van de Sectie van 11 M.C. slaagden er in, een deel van het Dekkingsdetachement te verzamelen, terwijl de 3e Sectie van 1-1-28 R.I. door de luitenants Maas en Bonheur werd verzameld en van munitie en handgranaten voorzien. Laag vliegende vliegtuigen, waarvan het aantal snel toenam, scheerden over het terrein, wierpen bommen en gaven mitrailleurvuur af. Zij werden daarbij zonder zichtbaar resultaat onder vuur genomen door 84 Pel.Lu.Mitr.1), door de twee zware mitrailleurs van de patrouillerende vaartuigen, door de langs de betonweg op gestelde stukken van M.C.-I-28 R.I. en door manschappen met karabijnen. Even later verscheen een groot aantal Junker-vliegtuigen, waaruit een paar honderd valschermjagers afsprongen, merendeels in de Oude en de Nieuwe Beerpolder ongeveer 2,5 km ten noorden van Willemsdorp in de onmiddellijke nabijheid der stellingen en kwartieren van 1-17 R.A. en bij de hoeve Den Engel. De beide mitrailleurs van M.C.-I-28 R.I., die vuur op het landingsterrein konden brengen, werden door omlaag stekende vliegtuigen hevig bestookt. De bediening hield echter kloekmoedig stand en bracht de vijand verliezen toe; het zuidelijkste stuk verloor een dode en vier gewonden. Het personeel van 1-1-17 R.A., gelegerd in een viertal boerderijen met de batte rijstaf in enkele huizen langs de rijksstraatweg2), werd grotendeels omsingeld vóór het de kwartieren kon verlaten. Slechts de Staf kon onder aanvoering van de Bt.C. res.kapitein G. J. Krabbenbos korte tijd weerstand bieden. De batterij-officier res. Ie luitenant Jhr. C. Gevers Deynoot viel door een schot in het hoofd, toen hij met een tiental manschappen trachtte zijn commandant te bereiken. C.-2-I-17 R.A., res. kapitein J. B. Baretta, slaagde er in, het bevel te doen over brengen: „verzamelen bij het batterijbureau" (de zuidelijkste school te Tweede Tol) en vervolgens een auto met munitie langs de kwartieren te sturen. Een dertig tal manschappen bereikte het batterijbureau en bood hier onder aanvoering van de Bt.C., bij wie zich ook C.-1-I-17 R.A. met enkele zijner manschappen aansloot, weerstand tot munitiegebrek dwong de strijd te staken. Een ander gedeelte van het personeel trok zich terug achter de Kildijk en geraakte hier in een hachelijke positie, 26 (Zie schetskaart nr Z. 2) Eén stuk haperde, de drie overige stukken functionneerden goed. 2) Zie schetskaart nr Z. 1

NIMH | 1963 | | pagina 46