daar zij uit het westen door troepen van Groep Kil onder vuur werd genomen. Dit gedeelte sloot zich later aan bij 2-III-34 R.I. te Wieldrecht en deelde het lot van deze compagnie, behalve enkelen, die de Kil overzwommen en zich te 's-Graven- deel bij de Staf van 23 R.A. aansloten. In totaal verloren de beide batterijen van 1-17 R.A. een officier en zes man aan gesneuvelden en negen man aan gewonden. De drie sectiën van 1-1-28 R.I., die gelegerd waren in een tweetal ten noorden van Willemsdorp gelegen boerderijen, werden omsingeld en tot overgave gedwon gen vóór zij gelegenheid hadden, een schot te lossen. De Commandant van het vak Wieldrecht-west had intussen met enkele officieren en de door hen verzamelde onderofficieren en manschappen stelling genomen langs de nieuwe verkeersweg, ter hoogte van de tunnel aan de noordzijde van Willemsdorp. Van hier werd ge vuurd op valschermjagers, die door de ten oosten van de spoorweg gelegen polders naderden. Hierbij onderscheidde zich in het bijzonder een sergeant van de vaar- tuigendienst. De sergeant-majoor A. van Almkerk, commandant der politietroepen, die grote koelbloedigheid toonde, had onverwijld de kazematten Willemsdorp I en II volle dig doen bezetten en één zijner onderofficieren last gegeven, de slagsnoerleiding aan de bruggen aan te brengen, teneinde deze te doen springen. Aan deze opdracht kon echter niet meer worden voldaan, daar uit de richting van Moerdijk komende valschermjagers reeds tot de bruggen waren doorgedrongen. De bezetting van de kazemat Willemsdorp II, waar de sergeant-majoor zelf het bevel voerde, bracht de valschermjagers die de verkeersbrug wilden overschrijden, met geschut- en mi- trailleurvuur ernstige verliezen toe. Inmiddels drong de vijand uit het noorden en oosten op. Langs de verkeersweg naderde uit noordelijke richting een autobus met valschermjagers, die bij de tunnel door de daar in stelling liggende afdeling onder kapitein Popeher met vuur werd ontvangen, terwijl luitenant Uriot een handgranaat in de bus wierp, die grote uitwerking had. Niettemin wisten enkele inzittenden uit de bus te komen; één hunner gaf zich over, een ander echter antwoordde met een tweetal handgranaten die o.m. kapitein Popelier verwondden. Uit oostelijke richting en langs de weg naderden inmiddels steeds meer valschermjagers in auto's, op rijwielen, te voet en zelfs op losse paarden, die met vuur en handgranaten de strijd spoedig beslisten. Na het verlies van enige doden en ettelijke gewonden, w.o. de detachementscom mandant, twee luitenants en een sergeant, gaf de rest zich over. Een tiental manschappen van het Vaartuigendetachement had inmiddels twee zware mitrailleurs1) nabij het restaurant Waterloo (bij de monding van de Dordsche Kil) in stelling gebracht en gaf vuur op een Duitse stoottroep, die de kazemat Willemsdorp II van achteren naderde. Toen de Duitsers echter na het breken van de weerstand bij het viaduct in Willemsdorp binnendrongen, trok de bediening van een der mitrailleurs terug op het restaurant Waterloo, waar zich ook de Comman- 27 Het detachement beschikte over vier mitrs. M'18, waarvan er zich twee op de patrouillerende vaartuigen bevonden.

NIMH | 1963 | | pagina 47