10 torpedisten met een lichte mitrailleur ontvangen. Aangezien geen der man schappen deze kon bedienen nam de luitenant dit aanvankelijk op zich. Na te zijn opgerukt in de richting van de Maasbruggen, teneinde vast te stellen waar de vijand zich bevond, ontving het detachement hevig mitrailleurvuur, waardoor één der torpedisten sneuvelde. De luitenant deed daarop een eindweegs terugtrekken, waarbij bleek, dat in het bijzonder het „Wilgenbos", de straat voerende van de bruggen in de richting van het Kantonnementsbureau, door vuur werd geënfileerd. Niettemin gelukte het de luitenant en de sergeant-majoor-timmerman met de lichte mitrailleur deze straat over te steken, doch de rest van het detachement, waarbij zich de patroontrommels bevonden, kon niet volgen. Uit eigen beweging sprong daarop de torpedist C. M. Oome met een gevulde trommel naar voren. Hoewel hij getroffen neerstortte, wist hij de trommel nog over te werpen; deze dappere bezweek later aan zijn wonden. Onder dekking van een hevig vuur van de mitrailleur kon thans verder worden teruggetrokken. De luitenant stelde zijn detachement nu zo op, dat het Wilgenbos, de verkeersbrug en de spoordijk onder vuur konden worden gehouden, terwijl op een fabriek een goede uitkijkpost werd ingericht. In de loop van de dag ontving hij nog drie lichte mitrailleurs - afkomstig uit het Magazijn 's Landswerf - en één der twee stukken pag., die zich in de N.V. Metaalwarenfabriek „Johan de Witt" bevonden, terwijl hij 's avonds enige versterking aan manschappen verkreeg. Te zamen met sergeant-majoor Van Vlierden onderrichtte hij zijn manschappen in het gebruik der hun vreemde wapenen, richtte zich steeds beter in, voorzag in de voe ding en wisselde een levendig vuur met de zich op korte afstand bevindende vijand.1) Het optreden tegen de overval bij Dordrecht doet zien welk een succes kan worden verkregen door landende of juist gelande valschermjagers stoutmoedig aan te vallen, alvorens zij gelegenheid hebben gehad zich te oriënteren en te ver zamelen. Hulde verdienen de aanvoerders, die zich boven de neerdrukkende in vloeden wisten te verheffen en het goede ogenblik wisten te benutten, terwijl anderen te verlamd waren om zich krachtdadig te verweren. Het beeld der ge vechten bij Dordrecht in de morgenuren van 10 Mei doet, naast gevallen van zwakheid, verheffende voorbeelden van moed en initiatief zien. e. DE AANVAL OP HET VLIEGPARK WAALHAVEN 2) Het Zuidfront-Vg.Holland onderging de gevolgen van de vermeestering van het Vliegpark Waalhaven door de Duitsers, zodat een kort overzicht van de aanval daarop noodzakelijk is. Het vliegpark werd, beginnende te 3.55, aangevallen door een groep bom bardementsvliegtuigen, die de op het veld staande vliegtuigen, de grondinstallaties 37 0 Een uitvoeriger beschrijving omtrent het optreden van deze 2e luitenant der genie en de zijnen geeft De Militaire Spectator van April 1942: Eere Galerijeen episode uit de strijd om Dordrecht" 2) Zie hiervoor en voor de gevechten te Rotterdam het boek: „De strijd om Rotterdam". (Onder deel C van Deel 4).

NIMH | 1963 | | pagina 57