De gebeurtenissen waren vanzelfsprekend een beletsel om de veiligheids bezetting van het bruggenhoofd Willemstad te doen aflossen door 11-34 R.I., zoals in het voornemen had gelegen. In de Groep Kil waren, behalve ten oosten van de Kil, tevens bommen geworpen in het barakkenkamp van 25 Afd.A. bij Mookhoek en bij het veer te 's-Gravendeel, zonder dat doelen waren getroffen. De Groepscommandant kreeg uit de berichten, die hij ontving, de volgende indruk: De grootste zorg baarde het verloren gaan van de bruggen bij Willemsdorp, waardoor het onmogelijk was, deze te doen springen. Een onverwijld tot C.- Vg.Holland gericht voorstel om te trachten, de bruggen met artillerievuur te vernielen, werd afgewezen. Integendeel werd de Gr.C. opgedragen te zorgen, dat de bruggen niet door artillerievuur zouden worden beschadigd.3) Op grond van een en ander nam hij in de eerste morgenuren van 10 Mei de volgende maatregelen. Van de Groepsreserve werd 2-III-34 R.I., versterkt met een sectie zw. mitr., te 5.30 op auto's via het veer te 's-Gravendeel naar Amstelwijck gezonden met op dracht de daar gevestigde commandopost te ontzetten en zich ter beschikking van C.-vak Wieldrecht (C.-I-28 R.I.) te stellen. Het lot van deze compagnie, waarover de Gr.C. gedurende de oorlogsdagen in het onzekere bleef is reeds uit het voorgaande bekend (zie blz. 34). Voorts werd omstreeks 8.00, nadat C.-I-28 R.I. had gemeld, dat vijandelijke afdelingen uit de richting van Willemsdorp naar zijn commandopost oprukten, de Gr.A.C., luitenant-kolonel T. Ziedses des Plantes, opgedragen vuur te doen afgeven op het kruispunt van wegen 600 m ten zuiden van Amstelwijck, zomede storend vuur op de noordelijke uitgangen van Willems dorp. Zowel de Gr.C. als de Gr.A.C. waren er zich van bewust, dat door de gebrekkige waarneming de kans op uitwerking dezer vuren gering zou zijn, doch uit morele overweging was het van belang, dat de artillerie zo spoedig mogelijk haar stem deed horen. 41 GROEP KI! „Het eiland van Dordrecht en het bruggenhoofd Moerdijk zijn met de bruggen over het Hollandsch Diep in handen van de vijand. De commandopost van C.-Vak Wieldrecht is omsingeld. Het is onzeker, of en waar zich nog andere eigen troepen handhaven; verbinding daarmede is er in ieder geval niet. Ook ten noorden van de Oude Maas zijn valschermtroepen geland. Met landingen ten westen van de Kil moet rekening worden gehouden. 2) De sterkte van de vijandelijke valschermjagers is veel groter dan die, waarmede de getroffen voorzorgsmaatregelen rekening houden, doch moeilijk te schatten. Alle ooggetuigen spreken over honderden parachutisten, talloze vliegtuigen, enz." 0 Burgers hadden medegedeeld, dat de hefbrug over de Oude Maas bij Barendrechtscheveer door de vijand bezet was. 2) De burgemeester van Mijnsheerenland deelde mede, dat op de Binnen Bedijkte Maas water vliegtuigen waren geland, hetgeen niet het geval bleek. Enkele valschermjagers waren ten westen van de Kil neergeschoten. 3) Deze opdracht is door C.-Vg.Holland verstrekt, nadat hij terzake de beslissing van de O.L.Z. had ingeroepen. Er werd rekening gehouden met heroveren der bruggen door de Fransen, die naar Noord-Brabant oprukten.

NIMH | 1963 | | pagina 61