B.C. ter plaatse het daglicht af te wachten. Hij deed de le Compagnie en de keu kenwagens aantrekken en de troep een warme maaltijd verstrekken. Door middel van het U.K.G. toestel gaf hij via de Gr.A.C. te 21.35 van zijn voornemen kennis aan de Gr.C. Kolonel Van Andel kon zich daarmede echter allerminst verenigen en was van oordeel, dat het opmarcherende bataljon na het aanbreken van het dag licht kans liep ten prooi te vallen aan de dan weder te verwachten talrijke Duitse vliegtuigen, zodat het nachtelijk duister juist moest worden benut. Bovendien had hij uit berichten van de Kantonnementscommandant de indruk verkregen, dat Dordrecht dringend hulp nodig had. De reeds om 11.30 bevolen actie had z.i. toch reeds een veel te traag verloop gehad en hij liet derhalve terugseinen Onverwijld doorstoten. Bevel uitvoeren". In stede van, overeenkomstig het ontvangen bevel, tussen Krispijn en de spoor weg op te rukken, besloot C.-II-28 R.I. langs de Dordse Straatweg in noordelijke richting verder te marcheren. Hij verzamelde nabij Amstelwijck zijn onder commandanten en gaf te 23.00 het volgende marsbevel:1) De beide sectiën zware mitrailleurs, ingedeeld bij de compagnieën van 11-28 R.I., bleven, behalve één stuk, onder res. le luitenant J. G. Crabbendam als rug dekking bij Amstelwijck. De le Sectie van de C.Mr. bleef - in strijd met het bevel zonder munitie bij de trein achter. Omstreeks 24.00 werd in de zeer fraaie voorjaarsnacht afgemarcheerd (zie schetskaart nr Z. 6). De B.C. reed met zijn adjudant en een vijftal ordonnansen per rijwiel aan het hoofd van de voorhoede langs de oude verkeersweg, west van en evenwijdig aan de verhoogde nieuwe verkeersweg (zie foto), aangezien de B.C. aldaar minder weerstand verwachtte dan langs de nieuwe weg. Zonder enig incident werd doorgemarcheerd tot de voorhoede, na een kort oponthoud omdat de weg opgebroken was, de veelsprong ruim 500 m ten noorden van de Zeehaven was gepasseerd. Plotseling werd mitrailleurvuur ontvangen uit 49 .Omtrent de vijand is niets naders bekend. Eigen toestand en voornemensin opdracht van C.-Groep Kil moet de opmars thans worden voort gezet en de Z.rand van Dordrecht bereikt. Overwegende, dat een mars door het terrein in de nacht met deze troepen niet uitvoerbaar is en het complex Zeehaven door eigen troepen is bezet, zal het bataljon marcheren langs de Dordse Straatweg en doorstoten tot de zuidrand van Dordrecht is bereikt. Met de mogelijkheid, dat eigen troepen, ter verdediging in de zuidrand van Dordrecht opgesteld, het vuur op ons openen moet rekening worden gehouden. Marsorde 1-1-34 R.I. (min een S.), voorhoede; afstand 200 m; 1-II-28 R.I.J afstand 50 m (waarin de Bat.Staf); 2-II-28 R.I. (min een S.); 28 C.Mr. (min een S.); afstand 50 m; sectie van 2-II-28 R.I., achterhoede. De trein blijft voorlopig ter plaatse. De A.O.I. gaat terug naar de oorspronkelijke commandopost." Weergegeven (met wijziging van de spelling) volgens het verslag van C.-11-28 R.I.

NIMH | 1963 | | pagina 69