De 3e Compagnie ontmoette bij Amstelwijck een Duitse patrouille, die met achterlating van één gesneuvelde uitweek; zij doorzocht dit buiten, dat verlaten werd bevonden, behoudens de hier nog steeds aanwezige hulpverbandplaats. De chef hiervan, res. officier van gezondheid le kl. Dr. L. van Loon, begaf zich daarop naar 's-Gravendeel en deelde de Gr.A.C. mede, dat Amstelwijck in eigen handen was, waarna op dit punt geen storend vuur meer werd afgegeven. De wielrijders ontwikkelden zich vervolgens tegen de zuidzijde van Zeehaven. Zoals vermeld, was dit terreingedeelte bezet door 2-II-28 R.I. en gelukkig bemerkte men bij dat onderdeel, door eigen troepen te worden aangevallen, zodat door zwaaien met zakdoeken verbinding met de wielrijders kon worden verkregen. De beide compagniescommandanten doorzochten gezamenlijk nogmaals de Zee haventerreinen, zonder een spoor van vijand aan te treffen, waarna ritmeester Stas zich telefonisch met zijn B.C. in verbinding stelde en met diens machtiging naar het Oranjepark terugkeerde. Voordat deze compagnie was afgemarcheerd ontving 11-28 R.I. vuur uit oostelijke richting van 1-III-2 R.W. De daarbij ingedeelde mortiersectie verschoot dertig projectielen op de loodsen in de noordoosthoek van het terrein, welk ge deelte door 1-II-28 R.I. was bezet. Na veel roepen en zwaaien, het doen blazen van het „Wilhelmus" en het uitzenden van een patrouille, slaagde C.-II-28 R.I., majoor Ravelli, die door de kijker had vastgesteld, met eigen wielrijders te doen te hebben, er eindelijk in het vuren te doen staken. Hij kreeg vervolgens contact met de compagniescommandant van de wielrijders, die daarop verbinding zocht met zijn collega van de 3e Compagnie en vervolgens zijn uit de hand geraakte compagnie deed verzamelen op de Patersweg, aan de zuidrand van de wijk Krispijn. Majoor Ravelli had intussen te 10.00 en te 12.00 telefonisch verbinding opgenomen met de Kantonnementscommandant te Dordrecht, deze de toestand bij Zeehaven uiteen gezet en de opdracht ontvangen, naar h:t noorden door te dringen en de vijand van de Zwijndrechtse brug te verdrijven. In verband hiermede gaf hij, nadat hij bovenbedoelde verbinding met de wielrijders had verkregen, aan C.-2e Compagnie, kapitein Belgraver, opdracht zijn compagnie te verzamelen, waarna hij zich weer naar de oostzijde van het terrein begaf. Uit het noorden klonk toen plotseling hevig geschiet en geschreeuw, waarna de vijand met kracht opdrong. De met drie zw.mitr. versterkte sectie van luitenant Ruige van 14 C.Pn., die zich in het noordwestpunt van de wijk Krispijn bevond, was eveneens aangevallen en, na de mitrailleurs onbruikbaar te hebben gemaakt, naar het station teruggetrokken. Bovendien trokken delen van 1-II-28 R.I. over het Zeehaventerrein terug. Tevergeefs trachtte majoor Ravelli, met enkele man schappen die terugtrekkende beweging te stuiten en eerst in een door 2-II-28 R.I. inmiddels bezette lijn gelukte het hem, bijgestaan door de officieren, de weerstand opnieuw te organiseren. Korte tijd later vertoonde zich op de Dordse straatweg een troep van omstreeks 5060 Nederlandse soldaten, zwaaiende met witte vlaggen en een grote oranje-wit-blauwe vlag, terwijl zij „hup Holland", „niet schieten" e.d. riepen. Het betrof hier soldaten, die door de Duitsers in de voorafgegane gevechten krijgsgevangen waren gemaakt. 54

NIMH | 1963 | | pagina 74