S taf kwartierZevenhuizen (8 km ten westen van Gouda); 1 R.W.Het gebied ten noorden van de Lek, begrensd door Montfoort (niet inb.), Houten (niet inb.), Vreeswijk (inb.), Lopik (inb.); te bereiken over de militaire jukbrug bij Drongelen (Bergsche Maas), de pontonbrug bij Brakel (Waal), oostrand Gorinchem, kunstweg ten oosten van het Merwedekanaal, brug bij Vianen (Lek); 2 R.W.Het gebied ten zuiden van de Lek, begrensd door Ameide (inb.), Giessen-Nieuwkerk (inb.), Gorinchem (niet inb.), Meerkerk (inb.), Ameide; te bereiken over de verkeersbrug bij Keizersveer (Bergsche Maas), twee militaire- en twee burgerveren bij Gorin chem (Merwede) en Gorinchem; Gemotoriseerde eenhedenHet gebied ten noorden en noordoosten van Rotterdam, begrensd door Bleiswijk, Zevenhuizen, Nieuwerkerk, Moordrecht, Hillegers- berg, Overschie, Berkel, Bleiswijk (oorden inb.); te bereiken over de verkeersbruggen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam. Teneinde de doormars door Rotterdam zonder stagnatie te doen verlopen, waren verkeersregelaars naar Rotterdam vooruit gezonden. Uit een telefonisch onderhoud met de commissaris van politie te Rotterdam, waarin voor de doortocht zijn hulp werd gevraagd, bleek, dat te Rotterdam werd gevochten en dat de Moer- dijkbruggen door parachutisten waren bezet. C.-Lt.Div. moest nu snel zijn mars regeling wijzigen en de gemotoriseerde onderdelen dirigeren naar de marswegen van 1 en 2 R.W. K.R.A. kreeg opdracht, aanvankelijk de marsweg van 2 R.W. te volgen en na het overschrijden van de brug bij Keizer sveer naar het oosten af te buigen naar de marsweg van 1 R.W. De overige gemotoriseerde onderdelen, t.w. Vbd.A. en auto's van het St.K., de Afz.Staf, M.E., 5 C.A.A.T., Aut.Comp. en D.T., werden naar de oostelijke marsweg verwezen, die van 1 R.W.1); II-l R.W. volgde aan de staart achter de gemotoriseerde onderdelen; K.R.A. schoof ten noorden van de Bergsche Maas achter de beide andere bataljons (resp. II en I) van 1 R.W. Een en ander veroorzaakte voor de achter K.R.A. op de oostelijke marsweg volgende onderdelen grote vertragingen, zodat zij genoodzaakt waren, van 14.00 tot 19.00 ten zuiden van de Bergsche Maas te wachten. Zij hadden daar een lucht aanval te verduren, die doden en gewonden veroorzaakte. Intussen was de overval van de Duitse luchtlandingstroepen aanleiding voor de Opperbevelhebber (O.L.Z.) geweest, de Lichte Divisie ter beschikking van C.-Vg. Holland te stellen. Hij had door tussenkomst van de Commandant van het Veld leger (C.V.) en C.-III L.K. (onder wie de divisie toen nog stond) aan C.-Lt.Div. doen opdragen, de divisie te Gorinchem e.o. ter beschikking van C.-Vg.Holland 61 9 Door een misverstand is de Herstellingsploeg in Utrecht terecht gekomen en gedurende de gevechtsdagen niet bij de divisie teruggekeerd.

NIMH | 1963 | | pagina 81