VOORWOORD De krijgsverrichtingen op het Zuidfront van de Vesting Holland zijn tussen Juni 1940 en Mei 1942 aan de hand van de toen bekende gegevens beschreven door de toenmalige kapitein der grenadiers M. R. H. Calmeyer, van wiens hand tevens een artikel in de Militaire Spectator van April 1941 verscheen, getiteld: „Het gevecht aan de Noord". Kapitein Calmeyer was in Mei 1940 chef van de staf van de Commandant van Groep Kil (tevoren Commandant van de over het Zuidfront verdeelde Brigade C). Als zodanig had hij dus een werkzaam aandeel in de leiding der operaties op het Zuidfront. Van zijn beschrijvingen verscheen een korte samenvatting in het bij de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Generale Staf samengestelde en in 1947 uitge geven boekwerk: „Beknopt overzicht van de krijgsverrichtingen der Koninklijke Landmacht 10-19 Mei 1940". Daar het aanvankelijk in het voornemen van de toenmalige Minister van Oorlog lag, de officiële publicatie betreffende de strijd in 1940 te doen plaats hebben in de Militaire Spectator, werd de beschrijving van kapitein Calmeyer gewijzigd opge nomen in dat tijdschrift tussen November 1946 en Mei 1949. Dit vormde echter een weinig overzichtelijk geheel met op te kleine schaal gedrukte kaarten. Daarom is de strijd op het Zuidfront, tevens inhoudende de gevechtshandelingen van de Lichte Divisie, opnieuw bewerkt, opgenomen in dit boek als onderdeel van de serie die vormt: Hoofddeel III (Nederlands verdediging tegen de Duitse aanval van 10-19 Mei 1940) van het stafwerk „De strijd op Nederlands grondgebied tijdens Wereldoorlog II". Het is samengesteld door generaal-majoor titulair b.d. V. E. Nierstrasz, met de bovengenoemde beschrijvingen van kapitein Calmeyer als grondslag, die echter belangrijk zijn gewijzigd en aangevuld met destijds niet bekende gegevens. Ingevolge de van hogerhand kenbaar gemaakte wens zijn - in tegenstelling met de andere delen van deze serie - in dit boek wel namen1) in de tekst verwerkt. Het authentieke bevel voor de inzet van het Duitse Luchtlandingskorps, dat bij de samenstelling van de vroeger verschenen boeken nog niet beschikbaar was, kon als bijlage in dit boek worden opgenomen. De hier en daar voorkomende be schouwingen komen uiteraard voor rekening van de huidige bewerker. Er zij op gewezen, dat de krijgsverrichtingen in de Alblasserwaard en bij IJssel- monde, welke zijn opgenomen, weliswaar voor een deel vielen buiten het gezags- gebied van het Zuidfront, doch daarvan niet zijn los te maken. De redenen, waarom de Lichte Divisie Noord-Brabant verliet, waarvan het gevolg was, dat zij kon worden ingezet nabij en op het Zuidfront-Vg. Holland, zijn te vinden in Deel I van Hoofddeel III: „Inleiding en Algemeen Overzicht van de gevechtsdagen van 10-19 Mei 1940", terwijl het eerste gedeelte van de mars naar het noorden van die divisie is opgenomen in het boek„De operatiën 0 Voor de schrijfwijze der namen is de "Naam-en Ranglijst der Officieren 1940" geraadpleegd. V

NIMH | 1963 | | pagina 9